Komitet Regionów, organ doradczy reprezentujący lokalne i regionalne samorządy w Unii Europejskiej opowiedział się za regionalną pomocą państwa zgodną z polityką spójności wdrażaną po 2014 roku.
W oświadczeniu prasowym, Komitet Regionów poinformował o swoim stanowisku w sprawie europejskiej polityki spójności. Zgodnie z opinią KR należy zapewnić większą zgodność między systemem regionalnej pomocy państwa a polityką spójności UE w okresie 2014–2020, zwłaszcza poprzez włączenie nowej kategorii regionów w okresie przejściowym do stref mogących ubiegać się o pomoc i poprzez podjęcie odpowiednich środków przeciw delokalizacjom. Takie przesłanie wystosował Komitet Regionów w przyjętej na dzisiejszej sesji plenarnej opinii przygotowanej przez przewodniczącego Rady Regionalnej Limousin Jeana-Paula Denanota.
Przegląd wytycznych dotyczących regionalnej pomocy państwa w okresie 2014–2020 odbywa się w ogólnym kontekście przekształcania i upraszczania europejskich zasad dotyczących pomocy państwa. Regionalna pomoc państwa, która jest przeznaczona dla regionów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji w celu wsparcia ich rozwoju gospodarczego, stanowi odstępstwo od zasady zakazu pomocy państwa zawartej w Traktacie.
Zanim KR przyjął stanowisko w tej sprawie, głos zabrał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Joaquín Almunia. Podkreślił on, że w kontekście wychodzenia z kryzysu subwencje publiczne na rzecz inwestycji w regionach najmniej rozwiniętych mogą przynieść rzeczywiste efekty, ale tylko pod warunkiem, że będą odpowiednio przygotowane i ukierunkowane oraz że będą wspierać inwestycje prywatne. Należy zadbać o właściwe wydawanie pieniędzy podatników w okresie, w którym większość budżetów publicznych musi zostać poddana konsolidacji. Przyszłe wytyczne dotyczące regionalnej pomocy państwa pozwolą unowocześnić kontrolę nad subwencjami publicznymi i dostosować je do obecnych zadań, aby poprawić ich jakość i ograniczyć zniekształcenia konkurencji na rynku wewnętrznym.
KR jest pierwszą instytucją, która zajęła stanowisko w sprawie propozycji Komisji. W opinii z inicjatywy własnej, w której uwzględniono niedawną aktualizację propozycji Komisji, KR opowiada się za utrzymaniem regionalnej pomocy państwa, aby tego rodzaju subwencje nadal skutecznie pomagały regionom w nadrabianiu zaległości gospodarczych. – Regionalna pomoc państwa jest cennym narzędziem, zwłaszcza obecnie, w sytuacji kryzysu społeczno-gospodarczego. Przyczynia się do harmonijnego i zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym. Dlatego też zaproponowałem szereg poprawek do projektu Komisji, głównie po to, by ściślej powiązać nowe zasady z propozycjami dotyczącymi przyszłych funduszy strukturalnych – powiedział sprawozdawca Jean-Paul Denanot.