Rok 2015 łączy dwie ważne dla stolicy „kolejowe” rocznice. Pierwsza z nich to 10-lecie istnienia Szybkiej Kolei Miejskiej, drugą natomiast jest 170-lecie Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej.
Choć SKM to najmłodsza spółka kolejowa, to właśnie ona w związku ze 170-leciem Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej postanowiła przypomnieć, że dbałość o dziedzictwo kolejowe jest istotą kultury polskiej. Dlatego spółka przygotowała na stronie internetowej www.skm.warszawa.pl baner poświęcony wyjątkowemu jubileuszowi oraz Aleksandrowi Wasiutyńskiemu, światowej sławy profesorowi Politechniki Warszawskiej, współtwórcy sukcesu „wiedenki”. Był on projektantem warszawskiego węzła kolejowego, którego kształt nie zmienił się do dziś.
Dla miłośników historii Szybka Kolej Miejska wydrukowała reprint rozkładu jazdy kolei żelaznej rozdawany podczas tegorocznych imprez. Kolejarze SKM biorą udział w kwestach na Starych Powązkach, a spółka ma swój udział w odrestaurowaniu pomnika Stanisława Wysokiego. Firma mocno wierzy, iż szansa na zachowanie wartości dziedzictwa kolejowego tkwi właśnie w upowszechnianiu wiedzy o polskiej kolei i tworzących ją tysiącach osób. Kultywowanie tradycji wzmacnia bowiem więzi społeczne i tożsamość narodową.
Tak jak niegdyś Kolej Warszawsko – Wiedeńska, tak dziś Szybka Kolej Miejska, wytrwale pracuje na zaufanie pasażerów i mieszkańców metropolii. W marcu br. odebrała w gmachu Sejmu RP certyfikat strony internetowej bez barier dla swojej witryny. Od redakcji ogólnopolskich „Spedycje” tegoroczny kalendarz otrzymał wyróżnienie za artystyczną formę. Dwa lata temu firmę uhonorowano „Diamentem Forbesa”, a w minionym roku – „Gwiazdą Gospodarki”.
Obecnie najmłodsza spółka komunikacyjna stolicy może pochwalić się również działaniami na polu edukacyjnym, kulturalnym i sportowym. Wśród nich warto wymienić: wspieranie projektu S3EKTOR oraz godziny dla ziemi WWF, festiwali (YESt Festiwal, Skrzyżowanie Kultur ), dofinansowywanie przedsięwzięć rehabilitacyjnych dla dzieci, ale też akcje z okazji Dnia Dziecka czy świąt bożonarodzeniowych dla tych, którzy muszą pozostać w szpitalu. SKM na co dzień współpracuje z Teatrem Dramatycznym oraz Teatrem WarSawy. Jej partnerem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Firma mocno angażuje się w promocję warszawskiego sportu – wspierając m.in. AZS Politechniki Warszawskiej.
Ponadto spółka współpracuje ze wszystkimi dzielnicami stolicy oraz samorządami lokalnymi znajdującymi się na trasie pociągów. Zaprasza więc na interesujące imprezy przygotowane przez dzielnicę Wesoła, Sulejówek czy Legionowo. Dla najmłodszych swoich pasażerów wydała edukacyjne książeczki oraz puzzle z fotografią pociągu SKM, a dla filatelistów – folder ze znaczkiem i kartką pocztową z okazji 10-lecia swojego istnienia.