Przebudowa linii Rail Baltica na odcinku Czyżew - Białystok od 12 kwietnia wchodzi w kolejną fazę - informuje PKP PLK. Rozpocznie się budowa nowych peronów na stacji Białystok, przebudowa przystanków między Łapami a stolicą Podlasia oraz budowa mostu nad Narwią.
Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe na trasie
Rail Baltica między Warszawą a Białymstokiem na odcinku Czyżew – Białystok warta jest ponad 3,3 mld zł. To jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited. Jest to pierwsza tak duża inwestycja kolejowa realizowana przez chińskiego wykonawcę w Polsce.
Rynek Kolejowy szerzej pisał o tym tutaj. Prace mają potrwać do lipca 2023 roku (37 miesięcy).
Perony na stacji Białystok
Jak podaje inwestor, przebudowa od 12 kwietnia wejdzie w kolejną fazę. Roboty obejmą jeden z dwóch torów pomiędzy Łapami i Białymstokiem. Przebudowywane będą przystanki w Uhowie, Bojarach, Niewodnicy i Klepaczach. W Baciutach w miejsce przystanku powstanie stacja. Wybudowane zostaną skrzyżowania bezkolizyjne zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Jednym z największych wyzwań będzie budowa nowego, prawie 200-metrowego mostu nad Narwią w Uhowie. Nowa przeprawa na lata zapewni sprawne podróże i przewóz towarów na międzynarodowej linii. Rozpoczęcie prac, m.in. demontaż torów, poprzedzi przygotowanie bezpiecznych i oznakowanych przejść.
Na stacji Białystok wykonawca w kwietniu rozszerzy zakres robót. Dotychczas poza peronami zdemontowano około 30 km starych torów i sieci trakcyjnej. Budowane jest lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które zapewni bezpieczne i sprawne kursy pociągów. W kwietniu prace będą widoczne przy peronach nr 1 i 2 oraz sąsiadujących torach. Wykonawca rozpocznie roboty przy kładce prowadzącej od ul. św. Rocha. Przygotowywany będzie teren pod budowę tuneli pod torami - zapowiada PLK.
Czynna pozostaje kładka nad torami przy dworcu PKS. Dla podróżnych, po zakończeniu prac na stacji w Białystok, zwiększy się komfort obsługi. Będą 4 nowe zadaszone perony z wyświetlaczami i nagłośnieniem. Z budynku dworca na perony będzie prowadziło przejście wyposażone w pochylnie.
Poza stacją Białystok, w Starosielcach przygotowywana jest łącznica kolejowa, która połączy linię z Ełku z linią do Bielska Podlaskiego. Postępują prace od granicy województwa do stacji Racibory. W Czyżewie roboty obejmują perony, teren wiaduktu kolejowego oraz drogi dojazdowe. Obok torów widać konstrukcje sieci trakcyjnej. W Szepietowie wykonawca przygotowuje budowę nowych peronów i przygotowywany jest teren do prac torowych oraz budowy dwóch wiaduktów nad torami.
Będzie komunikacja zastępcza
Jak informuje PLK, ruch pociągów na linii Białystok-Warszawa będzie utrzymany. Jednak prace na jednym z dwóch torów na odcinku z Łap do Białegostoku wymagają zmiany w rozkładzie jazdy.
Na odcinku Białystok-Szepietowo zastępcza komunikacja autobusowa jest przewidziana za większość pociągów regionalnych Polregio. Komunikacja zastępcza obejmie też jeden pociąg PKP Intercity na odcinku Białystok – Warszawa. Informacje o kursowaniu pociągów od 12 kwietnia już od kilku tygodni są dostępne w rozkładach jazdy.