PKP Polskie Linie Kolejowe nie zaprzestają przejęć kolejnych spółek. Do UOKiK wpłynął wniosek w sprawie przejęcia bezpośredniej kontroli przez PLK nad PKP Telkol.
Wniosek o przejęcie przez PKP Polskie Linie Kolejowe kontroli nad spółką PKP Telkol z Grupy PKP wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta 8 sierpnia, a został opublikowany 17 sierpnia. Jak komunikuje urząd, koncentracja ma nastąpić w formie przejęcia bezpośredniej kontroli poprzez objęcie wszystkich udziałów w kapitale zakładowym PKP Telkol.
PKP PLK jest zarządcą narodowej sieci linii kolejowych. Do podstawowych zadań spółki należy: zarządzanie infrastrukturą kolejową, w tym m.in. udostępnianie linii kolejowych i obiektów infrastruktury usługowej, świadczenie usług z tym związanych i pobieranie z tego tytułu opłat oraz prowadzenie ruchu kolejowego, utrzymywanie infrastruktury kolejowej w stanie zapewniającym bezpieczny ruch kolejowy, zarządzanie nieruchomościami będącymi elementem infrastruktury kolejowej, budowa, rozwój i modernizacja sieci kolejowej. PKP PLK jest podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe. Z kolei Telkol specjalizuje się w utrzymaniu infrastruktury służącej do świadczenia usług związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego. W skład utrzymywanej infrastruktury wchodzą łącza analogowe, systemy i urządzenia TVU, urządzenia końcowe i sterowania ruchem, radiotelefony wraz z instalacjami antenowymi oraz wszelkie systemy informacji podróżnych. Telkol działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - podał urząd.
Regres Telkolu
PKP Telkol
powstało pięć lat temu w oparciu o połączenie wydzielonych przed prywatyzacją TK Telekom spółek PKP Budownictwo i PKP Utrzymanie. Przez długi czas nie było jednak do końca wiadomo, jaka będzie przyszłość spółki. W 2018 i 2019 roku spółka próbowała wygrać przetargi PKP PLK na wygłaszanie komunikatów na stacjach i przystankach, ale
nie była w stanie zaoferować niższych cen od prywatnej konkurencji i zamówień w końcu nie przyznano wcale.
W 2020 roku
przeprowadzono duże zmiany w zarządzie spółki. W kolejnym roku -
rozpoczęły się redukcje zatrudnienia, a w spółce
zawiązano komitet protestacyjno-strajkowy. Przez ostatni rok o spółce było cicho - nie jest nawet aktualizowana jej strona internetowa. W lutym 2022 roku pojawiła się krótka informacja o udzieleniu zamówienia Telkolowi przez Koleje Mazowieckie na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Niedawno spółka wystosowała też nowe ogłoszenie o pracę - na stanowisko specjalisty ds. planowania.
Rośnie grupa PKP PLK
To kolejne działanie mające powiększyć strukturę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe po
przejęciu PNI,
wzmocnieniu własnych spółek wykonawczych, czy prowadzonym
przejęciu Trakcji i proponowanym wykupieniu
Cargotoru z PKP Cargo.