Koleje Ukraińskie otwierają kolejne punkty szczepień na dworcach kolejowych. Pasażerowie mogą też wykonać szybkie testy wykrywające obecność wirusa – to wszystko w związku z nowymi przepisami, na podstawie których do pociągów dalekobieżnych nie mogą wejść osoby niezaszczepione, które nie wylegitymują się aktualnym wynikiem testu.
Na Ukrainie wciąż ob
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ukraina-niezaszczepieni-niewpuszczani-do-pociagow-czesc-ma-pretensje-105137.htmlowiązują znacznie bardziej restrykcyjne niż w Polsce zasady przemieszczania się transportem zbiorowym. Do pociągów dalekobieżnych wpuszczane są bowiem wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 albo legitymujące się wykonanym w ciągu 72 godzin przed rozpoczęciem podróży testem. Ułatwieniem, ale i zachętą do przyjęcia szczepionki ma być akcja szczepienia na dworcach kolejowych.
Duży odsetek pozytywnych wyników szybkich testów Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) są zadowolone z dotychczasowych wyników akcji. W komunikacie prasowym poinformowano, że w ciągu pierwszych dwóch dni działalności stacyjnych punktów skorzystało z nich ok. 2 tys. osób, z czego najwięcej w Kijowie (na głównym dworcu działają dwa punkty), Chmielnickim i Korosteniu. Poza tym zaszczepić można się także we Lwowie, Charkowie, Odessie, Dnieprze, Niżynie i Równem.
Lista stacji, na których działają punkty szczepień, ma być wydłużana. W ostatnich dniach nowe placówki otwarto w Użgorodzie na Zakarpaciu i w Mariupolu we wschodniej części kraju. Za organizację punktów odpowiada UZ. Służby prasowe przewoźnika przekonują, że nowe przepisy mają sens: podróżni, którzy nie chcą przyjąć szczepionki, mogą skorzystać z płatnej usługi szybkiego testu na obecność koronawirusa. Pierwszej doby obowiązywania zasad z tej opcji skorzystało ok. 3 tys. pasażerów, spośród których 75 otrzymało pozytywne wyniki świadczące o tym, że prawdopodobnie są nosicielami wirusa.
Koleje pomogą w pobraniu elektronicznego certyfikatu UZ wraz z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy otworzyły też na kijowskim dworcu punkt wsparcia, w którym pomoc mogą uzyskać osoby mające problem z wygenerowaniem elektronicznego certyfikatu zaszczepienia. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie przyjmujący szczepionkę mogą pobrać dokument z odpowiedniej strony internetowej. Możliwa jest także instalacja aplikacji mobilnej, w której zapisany zostanie fakt zaszczepienia.
Stosunkowo wysoki odsetek pozytywnych wyników testów wykonanych na dworcach kolejowych Ukrainy każe zadać pytanie, czy z porównywalną liczbą zakażonych nie mamy do czynienia w krajach, w których takie badania niezaszczepionych nie są wymagane. Należy jednak dodać, że podróże Kolejami Ukraińskimi w wielu przypadkach trwają o wiele dłużej niż w Polsce – z uwagi i na rozmiary kraju, i na osiągane prędkości handlowe.