Śląski przewoźnik samorządowy przewiózł w ubiegłym roku prawie 22 mln pasażerów. To rekordowa frekwencja – o blisko 1,6 mln lepsza, niż w 2022 r. Po raz pierwszy spółka poprawiła też wynik z przedpandemicznego roku 2019.
Prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski podkreśla, że oferta przewoźnika staje się coraz atrakcyjniejsza dla pasażerów. – Coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego wybiera pociąg jako tańszy i bardziej komfortowy środek transportu – mówi. Przypomina też o ofertach promocyjnych, takich jak 30-procentowa ulga „Rodzina” dla rodziców i opiekunów podróżujących z dziećmi do 16. roku życia, oraz o rozszerzanej stopniowo
integracji taryfowej z komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Statystycznie każdy mieszkaniec województwa podróżował w ciągu ostatnich 12 miesięcy Kolejami Śląskimi aż pięciokrotnie – dodaje marszałek województwa Jakub Chełstowski. Wzrost liczby pasażerów rok do roku wyniósł 9,9%. W nowym rozkładzie jazdy przewoźnik uruchamia 450 pociągów w dni robocze – do zwiększenia ich liczby przyczyniło się, między innymi, uruchomienie linii
S9 Częstochowa – Tarnowskie Góry przez lotnisko w Pyrzowicach. Według Chełstowskiego nakłady na kolej w tegorocznym budżecie województwa śląskiego są największe w historii.
Liczba obsługiwanych stacji i przystanków wzrosła z 193 do 226, a długość obsługiwanych linii - z 894 do 972 km. Przewoźnik rozszerza też sieć dystrybucji biletów, inwestując w dodatkowe kasy stacjonarne i mobilne oraz biletomaty.
Podobnie jak w poprzednich latach, najpopularniejszą trasą Kolei Śląskich była S1 Gliwice – Częstochowa (9,8 mln pasażerów). Drugą pozycję, z wynikiem 7,3 mln, zajęła linia 139 Katowice – Zwardoń, przez przewoźnika oznaczona jako S5. Na tegoroczny rozkład jazdy na obu liniach wpłynęła już jednak – według deklaracji KŚ – perspektywa rozpoczęcia w 2024 r.
modernizacji przebiegającego przez Katowice odcinka magistrali E65. Zdaniem prezesa Świrskiego skala prac i związanych z nimi utrudnień będzie większa, niż obecnie na stacji Warszawa Zachodnia.
Na tegoroczne ferie zimowe, które w Śląskiem rozpoczynają się 27 stycznia, przewoźnik przygotował ofertę specjalną. Dzieci od 4. do 18. roku życia będą mogły podróżować za złotówkę pociągami KŚ na wszystkich trasach z wyjątkiem transgranicznego odcinka Chałupki – Bogumin. – Zainteresowanie podobnymi akcjami przed kilkoma laty było bardzo duże. Myślę, że teraz będzie podobnie – deklaruje marszałek.
Więcej o podsumowaniu roku 2023 oraz planach KŚ na kolejne lata piszemy
tutaj.