Po dwóch latach prac i testów, rozkład jazdy pociągów Kolei Małopolskich ukazał się oficjalnie w Google Maps.
Jak podają Koleje Małopolskie, spółka podpisała umowę z Google już w 2021 roku. Od tego czasu trwały prace nad dostosowaniem publikowanych rozkładów jazdy w formacie GTFS (The General Transit Feed Specification) do struktury akceptowalnej przez Google. Finalnie, po przeprowadzeniu niezbędnych testów, 21 kwietnia 2023 roku rozkład jazdy pociągów KMŁ ukazał się oficjalnie w Google Maps.
- Z uwagi na fakt, że Koleje Małopolskie obecnie uruchamiają ponad 190 pociągów dziennie, które zatrzymują się na ponad 120 stacjach i przystankach kolejowych, a sam rozkład jazdy zmienia się kilka razy w roku, konieczne było wdrożenie automatyzacji procesu wytwarzania rozkładów. Spółka ogłosiła postępowanie na wdrożenie wielomodułowego systemu wspierającego realizację procesu przewozowego KMŁ. System ten importuje dane prosto ze źródła ich wytworzenia, tj. WebService PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - narodowego zarządcy infrastruktury kolejowej, który jest odpowiedzialny m.in. za publikację rozkładów jazdy. Dane mogą być przetworzone i wyeksportowane do plików, które są wymagane przez Google - tłumaczy przewoźnik dodając, że format plików GTFS jest uniwersalny – Koleje Małopolskie udostępniają te pliki w charakterze otwartych danych, z których każdy może skorzystać, co też czynią inne wyszukiwarki jak Koleo, jakdojade, e-podróżnik czy też mobileMPK.
Od stycznia 2023 r. rozkłady
Wojewódzkich Autobusowych Linii Dowozowych są dostępne dla podróżnych w aplikacji Google Maps. Wraz z wprowadzenie rozkładów kolejowych KMŁ, pasażerowie ALD, którzy przesiadają się do pociągu, mają jeszcze większe możliwości w planowaniu podróży. Proces dostosowywania struktury plików do wymogów Google był czasochłonny i wymagał wielu prac programistycznych – stąd też rozkłady jazdy pociągów KMŁ były eksponowane już wcześniej w wybranych wyszukiwarkach połączeń. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązania ułatwią podróżowanie naszym pasażerom po całym Województwie Małopolskim - podsumowuje przewoźnik.
Połączenia kolejowe są coraz lepiej widoczne na mapach Google. PKP Intercity
pojawiło się tam już w 2015 roku. Później zaczęły się pojawiać informacje o
rzeczywistym położeniu autobusów i tramwajów czy kolejnych przewoźników, jak
Koleje Dolnośląskie.