Koleje Małopolskie przewiozły już 60 mln pasażerów. 27 września 2024 r. na stacji w Skawinie jubileuszowej podróżnej upominki wręczyli Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Prezes Kolei Małopolskich Radosław Włoszek, Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko i Radny Województwa Małopolskiego, min. Piotr Ćwik.
– Mamy dziś podwójny powód do świętowania. Koleje Małopolskie, które obchodzą w tym roku 10-lecie swojej działalności przewiozły już 60 milionów pasażerów. To bardzo dobry sygnał, który utwierdza nas w przekonaniu, że rozwój szybkiego, bezpiecznego, ekologicznego transportu kolejowego oraz rozszerzanie siatki połączeń jest jednym z najważniejszych zadań Samorządu Województwa Małopolskiego. Kupujemy nowe pociągi, budujemy zaplecze kolejowe i rozwijamy nowe połączenia z myślą o naszych mieszkańcach i turystach, ale także o szeroko rozumianym rozwoju regionu – powiedział marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
– Transport kolejowy świadczony od 10 lat z wykorzystaniem komfortowych pociągów, w których pracuje profesjonalna załoga, to atuty, które przyciągają do nas mieszkańców i turystów. Podróż pociągiem to oszczędność czasu, bezpieczeństwo i wygoda. Co więcej, to rozwiązanie przyjazne środowisku, co również jest cenione przez pasażerów – podkreślił Radosław Włoszek, prezes Kolei Małopolskich.
Gratulacje podróżnej przekazał też burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko, który zwrócił uwagę, że to szczególny moment także w kontekście drugiego wyjątkowego jubileuszu, który przypada w tym roku: 140-lecia powstania kolei w Skawinie.
Początki Kolei Małopolskich były skromne
Na początku pasażerowie mogli skorzystać z usług przewoźnika na trasie Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia. W kolejnych latach przewoźnik rozwinął swoją ofertę przewozową o połączenia do Portu Lotniczego Kraków-Balice, Miechowa, Sędziszowa, Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Zakopanego oraz Jasła. W 2018 roku uruchomione zostały również weekendowe połączenia między Muszyną a Popradem. Obecnie, każdego dnia pociągi Kolei Małopolskich obsługują 190 kursów. Do wykonywania pracy eksploatacyjnej spółka przeznacza 30 elektrycznych zespołów trakcyjnych.
Autobusowe linie dowozowe i budowa zaplecza na 10 lat istnienia operatora
Koleje Małopolskie realizują również połączenia autobusowe w ramach Małopolskich Linii Dowozowych. Obecnie pasażerowie mogą korzystać z prawie 50 linii, których łączna długość przekroczyła 1500 km. Każdego dnia wszystkie trasy obsługuje ponad 85 autobusów. MLD przewiozły już 5 milionów pasażerów.
Najważniejszą inwestycją, którą udało się zakończyć Kolejom Małopolskim, jest budowa zaplecza technicznego do obsługi taboru kolejowego na terenie stacji kolejowej Kraków Towarowy. W ramach hali serwisowej przewoźnik prowadzi kompleksowy proces utrzymaniowy pojazdów z wykorzystaniem m. in. własnej tokarki podtorowej, myjni, wagi czy zapadni trakcyjnej. Dysponuje także zapleczem socjalno-biurowym oraz magazynowym. Na bocznicy możliwe jest także świadczenie usług w ramach Obiektu Infrastruktury Usługowej (OIU). Całkowita wartość inwestycji to ponad 92 mln zł.
100% udziałów w spółce Koleje Małopolskie posiada samorząd województwa małopolskiego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.