Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podsumowali 25 marca 2022 r. działania realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki kolejowe w związku z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. "Konsekwentnie realizowane są działania pomocowe oraz wprowadzane ułatwienia w transporcie, m.in. dotyczące nieodpłatnych przejazdów koleją dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną" – informuje resort w komunikacie.
– Minął miesiąc od niczym niesprowokowanej, barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Od miesiąca Ukraina stawia bohaterski opór. Od miesiąca też do Polski trwa napływ uchodźców. Od początku pomagamy Ukrainie i ukraińskim uchodźcom, a szczególne pole do działania mają tu polscy kolejarze, którzy od momentu wybuchu wojny włączają się w pomoc Ukrainie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc udzielaną uchodźcom - polskim obywatelom, wolontariuszom, organizacjom transportowym, przewoźnikom kolejowym i samochodowym, a także ministerstwom, które koordynują te działania – podkreślił minister Adamczyk.
Od wybuchu wojny z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie ponad 1600 pociągów, zarówno specjalnych, jak i stałego kursowania. W różnych kierunkach Polski wyjechało nimi ponad 330 tys. pasażerów. Ponad 200 tys. osób skorzystało z możliwości podróży kolejami do innych krajów, m.in. Czech i Niemiec. – PKP Intercity do tej pory wydało ponad 900 tys. bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy. Wspólnie z ministrem Andrzejem Adamczykiem apelujemy do przewoźników o przedłużenie tego wsparcia dla uchodźców do końca marca – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Obecnie obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki. – Apel dotyczący bezpłatnych przejazdów przyjmujemy z radością. Dotychczasowe zasady bezpłatnych przejazdów zostają przedłużone do końca marca, a o dalszych decyzjach będziemy informować w przyszłym tygodniu – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.
– Na ręce Pana Ambasadora składam serdeczne podziękowania ukraińskim kolejarzom, którzy wykonują ogromną pracę – dzięki niej ponad 300 tys. uchodźców udało się przedostać koleją do Polski – powiedział wiceminister Andrzej Bittel zwracając się do obecnego na konferencji ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.
Ambasador Ukrainy zaapelował do obywateli Ukrainy znajdujących się na terenie Polski o uczciwe korzystanie z bezpłatnych przejazdów kolejami i kupowanie biletów kolejowych wtedy, kiedy mogą sobie na to pozwolić. – Dziękuję ministrowi Andrzejowi Adamczykowi za osobiste zaangażowanie w pomoc, której polska udziela Ukrainie. Gratuluję tego, jak szybko i sprawnie udało się uruchomić połączenia kolejowe, dzięki którym uciekający Ukraińcy byli transportowani do Polski – podkreślił ambasador Deszczyca.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.