Samorząd Rybnika realizuje inwestycję, której celem jest przywrócenie kolei wąskotorowej do miasta. Nastąpi to po odbudowie niewykorzystywanego fragmentu dawnej sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Odcinek będzie miał połączenie z eksploatowaną rudzką koleją wąskotorową poprzez stację Paproć.
Inwestycja w fazie realizacji
Rybnickie Służby Komunalne realizują przedsięwzięcie odbudowy fragmentu kolei wąskotorowej. W ramach zadania powstanie ok. 700 m toru z wykorzystaniem szyn, podkładów kolejowych, rozjazdów i kamienia pozyskanych przez wykonawcę inwestycji. Wzniesiony zostanie peron na stacji Stodoły. Docelowo ma być wyposażony w wiatę, zadaszenie rowerowe oraz elementów małej architektury, takie jak ławki, kosze i lampy. Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd Miasta Rybnika, koszt inwestycji wyniesie ok. 1,5 mln zł.
Prace potrwają do końca sierpnia, pociągi w listopadzie?
Jak informuje „Rynek Kolejowy” Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Rybnik, prace mają zostać zakończone do końca wakacji. – Termin wykonania robót budowlanych związanych z rozbudową kolei wąskotorowej upływa z końcem sierpnia br. – o ile nie wystąpią nieprzewidziane okoliczności, mogące spowodować wydłużenie terminu (zgodnie z zapisami umowy zawartej przez Rybnickie Służby Komunalne z wykonawcą). Rozpoczęcie kursowania kolejki na remontowanym odcinku wymaga (oprócz zakończenia robót budowlanych związanych z przywróceniem właściwego stanu technicznego) dokonania niezbędnych odbiorów technicznych – przewidywany czas dokonania tych formalności to około dwa miesiące od momentu zakończenia robót – wyjaśnia.
Kolej do celów turystycznych
Przejazdy koleją wąskotorową mają służyć celom turystycznym. – Zaangażowanie miasta w przedsięwzięcie wynika z chęci wykorzystania i rozwijania potencjału turystycznego Rybnika. Kolejka wąskotorowa stanie się bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty miasta, którą stanowią: rzeka Ruda z możliwością organizowania spływów kajakowych, ciekawe trasy rowerowe i Morze Rybnickie z możliwością wędkowania czy żeglowania. W przyszłości te wszystkie aktywności mogą się doskonale uzupełniać, tworząc atrakcyjną propozycję nie tylko dla mieszkańców, ale również dla weekendowych turystów – wyjaśnił na łamach miejskiego serwisu informacyjnego Prezydent Miasta Rybnika – Piotr Kuczera.