Andrzej Wach - Prezes Zarządu PKP S.A. zapowiedział wprowadzenie grupie PKP Katalogu Dobrych Praktyk. Dobre Praktyki to zbiorów zasad i norm wprowadzony trzy lata temu przez spółki notowane na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych - poinformował rzecznik spółki, Michał Wrzosek.
Dobre Praktyki wyznaczają nowe standardy, jakie powinni spełniać członkowie rad nadzorczych i zarządów. Precyzują zasady, które powinny towarzyszyć ustanawianiu wynagrodzeń dla władz spółek i jakimi wartościami powinny się te władze kierować w swojej pracy. Zapowiedź ta padła podczas trwających dwa dni wykładów i dyskusji przedstawicieli zarządów spółek grupy PKP, rad nadzorczych i związków zawodowych. Ich tematem był: Plan Operacyjny zarządu PKP S.A, strategia restrukturyzacji grupy PKP, pojęcie ładu korporacyjnego i zasady Dobrych Praktyk w spółkach publicznych, rola związków zawodowych w procesie przekształceń własnościowych, procedury prywatyzacyjne i wizerunek PKP.
Cykl trwających szesnaście godzin szkoleń rozpoczęli Minister Grzegorz Mędza i Dyrektor Departamentu Kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury Jakub Mieńkowski. O strategii i planach centrali PKP mówili: Prezes Zarządu Andrzej Wach i Wiceprezes Zbigniew Szafrański. Andrzej Nartowski (red. naczelny Gazety Bankowej) prezentował zasady ładu korporacyjnego i przybliżył pojęcie Dobrych Praktyk w grupie spółek PKP. Proces prywatyzacyjny prezentował Krzysztof Głogowski - doradca Ministra Skarbu Państwa. Mariusz Poślad z Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i Łukasz Jagiełło z Giełdy Papierów Wartościowych opisywali zarządom i radom nadzorczym zasady debiutu na giełdzie i warunki praktycznego funkcjonowania spółek giełdowych. Rolę związków zawodowych w dotychczasowych prywatyzacjach przedsiębiorstw publicznych przybliżał Grzegorz Orłowski.
Dobre Praktyki w spółkach to katalog zasad i norm wprowadzony przez spółki notowane na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych w 2002 roku. Katalog Dobrych Praktyk wzorowany jest na zasadach Corporate Governance, które powstały na początku lat dziewięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii i natychmiast zostały wdrożone przez największe firmy działające w Unii Europejskiej. Monitoringiem przestrzegania tych norm zajmuje się Komitet Dobrych Praktyk i Polish Forum Corporate Governance.
Array