Nadal nie ustalono, kto rozpowszechniał w Warszawie fałszywe kartonikowe bilety dobowe. Pasażerowie, którzy zakupią je w kioskach, mogą podczas kontroli dostać karę za jazdę bez ważnego biletu. Do tej pory do ZTM Warszawa nie wpłynęła jednak żadna skarga w tej sprawie.
- Zgodnie z „Taryfą przewozową” rozdz. 1 par. 2 ust. 1 „Do korzystania z płatnego przejazdu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie uprawniają bilety emitowane przez ZTM”. Fałszywe bilety dobowe nie zostały wyemitowane przez ZTM – informuje Magdalena Potocka z ZTM Warszawa. - Do chwili obecnej do ZTM nie wpłynęła żadna informacja, skarga dotycząca wystawienia wezwania do zapłaty osobie posługującej się fałszywym biletem dobowym – dodaje.
Fałszywe bilety pojawiły się łącznie w kilkunastu punktach sprzedaży biletów. Nadal nie wiadomo, kto je rozpowszechniał. - To, gdzie i w jaki sposób były produkowane ustali policja i prokuratura, do której złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – podkreśla Potocka.
- Podmioty gospodarcze mają możliwość zakupu biletów ZTM, a następnie dalszego ich dystrybuowania wśród pasażerów komunikacji miejskiej. Sprzedaż biletów oraz wystawianie faktur, poświadczających dokonanie zakupu, prowadzą następujące hurtownie: Carmen Polska, Kolporter S.A., PHU Atlantis, RUCH S.A., „MARCIN”, „Beata-Hurtownia Papierosów”. Hurtownie są zobowiązane do sprzedaży biletów w systemie pakietowym na podstawie zawieranych umów – wyjaśnia Potocka.