Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Jutro ruszy Connecting Europe Express. Ostatnie przygotowania [film]

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
01-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Jutro ruszy Connecting Europe Express. Ostatnie przygotowania [film]
Od 2 września po Europie będzie jeździł Connecting Europe Express; ten specjalny pociąg to najważniejsze wydarzenie, które czeka nas z okazji Roku Kolei. Można rzec - niestety, bo pojedynczy pociąg nie zmieni nierównowagi w europejskim transporcie dóbr i osób.

Jak podaje Komisja Europejska, Connecting Europe Express (Pociąg Łączący Europę) wyruszy z Lizbony jutro, 2 września. Zatrzyma się w ponad stu miastach podczas swojej pięciotygodniowej podróży, choć jak już pisaliśmy, z powodu braku pełnej interoperacyjności europejskiej kolei, technicznie będą to co najmniej trzy oddzielne składy. Zaprezentowano film z oklejania składu specjalnym malowaniem:
Międzynarodowy projekt

CEE swoją podróż zakończy 7 października w Paryżu, z okazji francuskiej prezydencji w Unii. Wzdłuż trasy planowane są różne wydarzenia witające pociąg na stacjach kolejowych w całej Europie. Miłośnicy kolei mogą również śledzić debaty toczące się na pokładzie pociągu, a także konferencje na temat polityki UE w dziedzinie infrastruktury oraz roli transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), które będą transmitowane na żywo za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia z Lizbony, Bukaresztu, Berlina i Bettemburga. Projekt "Łącząc Europę - Ekspres" jest wynikiem wyjątkowej współpracy między Komisją Europejską i Stowarzyszeniem Europejskich Przedsiębiorstw Kolejowych i Infrastrukturalnych (CER), europejskimi operatorami kolejowymi, zarządcami infrastruktury oraz licznymi innymi partnerami na szczeblu unijnym i lokalnym.

- Kolej ukształtowała naszą bogatą, wspólną historię. Kolej jest jednak również przyszłością Europy, naszą drogą do łagodzenia zmian klimatu i napędzania ożywienia gospodarczego po pandemii, w miarę jak będziemy budować sektor transportu neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. W ciągu najbliższych tygodni ekspres "Łącząc Europę" stanie się konferencją, laboratorium i forum debaty publicznej na temat tego, jak sprawić, by kolej stała się środkiem transportu wybieranym przez pasażerów i przedsiębiorstwa. Prosimy o gorące powitanie, gdy zatrzymamy się na stacji kolejowej w Twoim pobliżu Państwa miejsca zamieszkania - zaapelowała Adina Vălean, europejska komisarz ds. transportu w komunikacie Komisji Europejskiej.

Entuzjazm polityków. Czy słuszny?

- Projekt Connecting Europe Express jest imponującym dowodem na sukces Europejskiego Roku Kolei. Silny europejski sektor kolejowy ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych UE. Obecnie istnieje zbyt wiele barier technicznych w transgranicznym transporcie kolejowym, a prowadzenie pociągu przez granice państwowe w Europie jest bardzo skomplikowane. Musimy kontynuować przenoszenie przewozów towarowych z dróg na tory, zapewnić efektywne usługi dla osób codziennie dojeżdżających do pracy oraz rozszerzyć międzynarodowy dalekobieżny pasażerski transport kolejowy o połączenia dzienne i nocne. Jestem przekonany, że ekspres "Łącząc Europę" zwiększy świadomość tych wyzwań - powiedział przewodniczący CER (Wspólnota Kolei Europejskich) i prezes Kolei Austriackich Andreas Matthä.

Jak już pisałem w miesięczniku “Rynek Kolejowy”, organizacja przejazdu jednego pociągu specjalnego, na jakkolwiek długiej i ciekawej trasie, niczego nie zmieni w nierównowadze transportu w Europie. Argumenty komisarz Vălean, że pociąg przypomni o konieczności intensyfikacji prac nad ułatwieniem transgranicznych podróży koleją (interoperacyjnością) trudno traktować poważnie, skoro nawet z okazji Roku Kolei nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań w tej sprawie. - Chciałbym, żeby Komisję Europejską przestała dręczyć schizofrenia, bo z jednej strony inicjuje rok kolei, a z drugiej prowadzi działania, które trzeba albo blokować, albo istotnie modyfikować, by tej kolei nie zaszkodziły. Myślę tutaj o pomyśle na megaciężarówki czy wyciszanie hamulców w wagonach - komentował na naszych łamach Adrian Furgalski, przewodniczący Railway Business Forum.

Długa wizyta w Polsce

Specjalny pociąg w drugiej połowie miesiąca zawita do Polski, gdzie będzie gościł przez kilka dni. Bardzo dobrze, że przyjedzie na targi Trako - największą imprezę kolejową w tej części Europy. Rozkład jazdy CEE po Polsce można sprawdzić tutaj.

Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5