inf. pras. Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
Podziel się ze znajomymi:
TABOR I TECHNIKA
fot. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
W tym roku Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej planuje rozpoczęcie naprawy kolejnego parowozu. Tym razem na warsztat trafi, pochodzący jeszcze sprzed II wojny światowej, parowóz Tx7-3502 (tak zwany Vulkan)
Koszalińska Kolej Wąskotorowa ma już 126 lat, została otwarta 1 listopada 1898 roku i połączyła Koszalin z Manowem, Polanowem, Bobolicami i Białogardem, zahaczając po drodze o rozliczne wsie. Zamknięta przez PKP w 2001 roku, żyje dziś dzięki zaangażowaniu i pasji grupy ludzi, którym nie był i nie jest obojętny los zabytkowej kolei.
Jak czytamy, koszty utrzymania zabytkowej kolei są ogromne. Przychód z biletów nie pozwala na pokrycie pełni kosztów funkcjonowania naszej kolei. Naprawy toru, utrzymanie budynków i naprawy a często wręcz odbudowy taboru pochłaniają ogromne środki. Corocznie, ogromnym wsparciem dla Koszalińskiej Wąskotorówki, są środki pozyskane w ramach możliwości przekazania 1,5% podatku przez ich sympatyków - podkreeśla stowarzyszenie.
W tym roku Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej planuje rozpoczęcie naprawy kolejnego parowozu. Tym razem na warsztat trafi, pochodzący jeszcze sprzed II wojny światowej, parowóz Tx7-3502 (tak zwany Vulkan)
Został on zbudowany w 1927 roku przez szczecińską stocznię Vulcan Werke Hamburg und Stettin AG. Jest to dla kolejki nas zabytek podwójnie cenny - po pierwsze, jest to parowóz typowy dla kolei pomorskich a po drugie, jest wytworem lokalnego, pomorskiego przemysłu.
Zakłady Vulcan zbudowały przed wojną ponad 4000 parowozów, w tym wiele wąskotorowych. Do dzisiaj zachowały się na świecie tylko 3 sprawne wąskotorowe lokomotywy parowe. Po wyremontowaniu parowóz w Koszalinie będzie jedynym w Polsce i jednym z zaledwie 4 czynnych Vulkanów na świecie! I w dodatku będzie to jedna z najstarszych czynnych lokomotyw w naszym kraju.
Niestety, stan parowozu, wycofanego z eksploatacji w 1974, jest bardzo zły i koszty jego odbudowy będą niebotyczne - przyznaje stowarzyszenie, apelując o przekazywanie 1% podatku przy rozliczaniu PIT.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.