Pod koniec maja 2013 roku sąd w Krakowie ogłosił upadłość Pierwszej Fabryki Lokomotyw Fablok. Według „Radia Kraków” przejęciem fabryki zainteresowane są Zakłady Mechaniczne Łabędy z Gliwic. Firma ta specjalizuje się m.in. w produkcji ciężkich pojazdów wojskowych.
Pod koniec maja 2013 roku sąd w Krakowie ogłosił upadłość Pierwszej Fabryki Lokomotyw Fablok. Długi fabryki szacowane są na około 20 mln zł. Fablok zalega obecnie z płatnościami wobec ZUS-u, miasta Chrzanowa i banków.
Syndykiem masy upadłościowej fabryki jest Lesław Kolczyński, który wcześniej był tymczasowym nadzorcą sądowym. - Cały czas jesteśmy w kontakcie z syndykiem. To on prowadzi obecnie wszystkie działania, a my rozmawiamy z nim i robimy wszystko, aby znaleźć nowego inwestora – mówił „Rynkowi Kolejowemu” Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.
Producent czołgów zainteresowany
Fabrykę chcą przejąć Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy z Gliwic. Jak informuje „Radio Kraków”, umowa na dzierżawę lub sprzedaż Fabloku może zostać podpisana już w marcu.
Po przejęciu firmy, część dawnych pracowników będzie mogła wrócić do pracy. - Chcemy kontynuować produkcję, w której doświadczenie mają pracownicy Fabloku. Są to remonty, produkcja zestawów kołowych i wózków, modernizacja lokomotyw – informuje „Radio Kraków” Tomasz Olszewski, dyrektor ds. rozwoju produkcji cywilnej w firmie Bumar-Łabędy.
Przejęciem Fabloku zainteresowane są także inne firmy. - Jeżeli nie będzie to umowa na dzierżawę całego Fabloku, będę podpisywał umowy na dzierżawę poszczególnych fragmentów lub nawet urządzeń w zakładzie - mówi „Radiu Kraków” syndyk Lesław Kolczyński.
Nie tylko Fablok
W podobnej sytuacji jak Fablok, znajdowała się także firma TS Opole, która zajmowała się produkcją, przeglądem i naprawą taboru kolejowego. W marcu zeszłego roku złożyła wniosek o tzw. upadłość układową, ale z powodu niewywiązywania się z zobowiązań w grudniu urząd skarbowy zwrócił się do sądu o przeprowadzenie upadłości likwidacyjnej. Rok wcześniej firma m.in. zlikwidowała swój zakład w Zielonej Górze tłumacząc to brakiem zleceń.
Niedawno firma została przejęta przez Grupę Leo Maks z Józefowa pod Kaliszem, zajmującą się produkcja i dystrybucją wody mineralnej i soków. 25 stycznia Grupa Leo Maks przejęła większościowy pakiet akcji upadającego TS Opole.
Więcej