Decyzję lokalizacyjną dla modernizacji linii Warszawa - Łódź na odcinku w powiecie pruszkowskim wydał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Poprzedzona była oceną oddziaływania inwestycji na środowisko. Kolejnym etapem będzie wydanie pozwolenia na budowę, również przez wojewodę.
Decyzja lokalizacyjna obejmuje ok. 12 km fragment, przebiegający przez Pruszków, Piastów, miasto i gminę Brwinów. Dokument określa podstawowe warunki realizacji inwestycji, m.in. jej obszar i warunki techniczne. Jest niezbędnym wymogiem do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. W ramach przedsięwzięcia przebudowane i rozbudowane zostaną m.in. tory, sieci trakcyjne i telekomunikacyjne, wiadukty oraz przepusty. Zmodernizowana będzie też stacja Pruszków, m.in. perony mają zostać dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowana jest też renowacja przejść podziemnych w Piastowie i Pruszkowie. Wybudowane będą obiekty służące ochronie środowiska, m.in.: ekrany akustyczne i maty antywibracyjne. Przewiduje się również rozbiórkę nieużywanej infrastruktury, m.in.: nastawni na stacji Pruszków i posterunku Józefinów - informuje Urząd Wojewódzki.
Wojewoda wydał już decyzje lokalizacyjne dotyczące: odcinka warszawskiego (8.03.2011) oraz żyrardowskiego (6.10.2010). Modernizacja odcinka Warszawa Zachodnia – Miedniewice (Skierniewice), którego częścią jest fragment pruszkowski, będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem inwestycji jest zwiększenie prędkości przejazdu do 160 km/h dla przewozów pasażerskich i do 120km/h dla towarowych. Inwestycja ma też poprawić bezpieczeństwo podróżnych i zminimalizować negatywne oddziaływania na środowisko.