fot. bazakolejowa.plKolej Wąskotorowa w Witoszycach
Sześć lat temu jarociński samorząd przejął od PKP SA część gruntów pozostałych po tamtejszej kolei wąskotorowej. Nieruchomości znajdujące się na terenie Witaszyc pozostają jednak do dziś niezagospodarowane. Gmina tłumaczy to brakiem środków.
W 2018 r. miasto Jarocin przejęło od Polskich Kolei Państwowych grunty, na których niegdyś znajdowało się torowisko Jarocińskiej Kolei Powiatowej. Do zasobów komunalnych włączono wówczas działki znajdujące się we wsi Witaszyce, a stanowiące pozostałość po linii Witaszyce Wąskotorowe – Zagórów. Trasa o prześwicie 600 mm została fizycznie rozebrana w 1993 r.
Samorząd nie ma pieniędzy na inwestycję
Grunty zostały nieodpłatnie przekazane gminie w trybie przewidzianym w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. Oznacza to, że samorząd może wykorzystać je wyłącznie w celach transportowych. Choć od chwili podpisania aktu notarialnego zmieniającego właściciela nieruchomości minęło już sześć lat, pas ziemi nie został dotychczas w żaden sposób zagospodarowany.
– Gmina planuje zagospodarowanie tej nieruchomości w celu realizacji zadań własnych w dziedzinie transportu – zapewnia Radosław Żyto, drugi zastępca burmistrza Jarocina. – Będzie to jednak możliwe dopiero po pozyskaniu środków zewnętrznych na ten cel – dodaje. Nie przedstawia przy tym żadnych szczegółów dotyczących przewidywanej inwestycji. Nie wiemy więc, czy trasę dawnej Jarocińskiej KP będzie można np. przejechać rowerem.
– Na dzień dzisiejszy nie posiadamy środków na realizację zadania – konkluduje przedstawiciel lokalnych władz. Tymczasem od likwidacji ruchu na trasie do Zagórowa minęły już 33 lata – ostatnie pociągi pasażerskie przejechały tę lokalną wielkopolską trasę w 1991 r. W tym samym momencie wstrzymano także ruch towarowy. Ostatni rozkład jazdy pociągów osobowych przewidywał realizację zaledwie jednej pary kursów. Wąskotorówka na pokonanie 46-kilometrowego odcinka potrzebowała niemal 2,5 godz.
Do wsi wciąż dojedziemy pociągiem
Witaszyce to duża, niemal 4-tysięczna wieś przylegająca do Jarocina. Jest ona nieustannie obsługiwana przez pociągi normalnotorowe kursujące na trasie Poznań – Jarocin – Ostrów Wielkopolski. Miejscowość ma pewne znaczenie turystyczne, bo jest kojarzona ze stojącym w jej centralnej części neobarokowym pałacem z końca XIX w.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.