Od niedzieli 3 września wprowadzona zostanie kolejna korekta rozkładu jazdy. Zarządca infrastruktury za najważniejsze zmiany uznaje skrócenie czasu podróży z Warszawy do Poznania, Krakowa i Wrocławia oraz uruchomienie z ogromnym opóźnieniem pociągów na odcinku Gardeja - Kwidzyn. Powstało aż 15 nowych przystanków kolejowych, choć znów nie bez kontrowersji, jak w przypadku przystanki Kraków Grzegórzki. W stolicy pociągi wrócą na podmiejską linię średnicową.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 3 września do 12 listopada. Jedną z najistotniejszych zmian będzie - opóźniony aż o cztery lata - powrót pociągów na odcinek linii nr 207 Kwidzyn – Gardeja na trasie Grudziądz – Malbork.
Piszemy o tym tutaj. Wracają też pociągi na linię kolejową nr 215 odcinek Śliwice – Szlachta. Przez wakacje obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Od 3 września po dwóch miesiącach przerwy wracają pociągi na odcinek linii Bursztynowo – Brodnica.
Skrócone czasy przejazdu, ale...
Jak już informowaliśmy, od 3 września
niektóre pociągi między Warszawą a Poznaniem pojadą o ok. 20 minut szybciej. Na trasie podróżni skorzystają z przebudowanej stacji Ożarów Mazowiecki. Prace na Centralnej Magistrali Kolejowej przełożą się na skrócenie podróży ze stolicy do Krakowa i Wrocławia. Podróże na tych trasach będą krótsze o kilkanaście minut. PLK informuje też o skróceniu czasów przejazdu z Warszawy m.in. do Zielonej Góry, Rzeszowa czy Bydgoszczy.
Wraz z nowym rokiem szkolnym przywrócony zostanie ruch na stacjach Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle – po
wakacyjnej przerwie spowodowanej pracami na stacji Warszawa Zachodnia.
Nowe i zmodernizowane przystanki
Od 3 września mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z pierwszego nowego peronu na przystanku Białystok Zielone Wzgórza, a Krakowianie z nowego przystanku Kraków Grzegórzki na krakowskiej linii średnicowej. Tu mieliśmy do czynienia z
dużym zamieszaniem i krytyką projektu, który nie przewidział wielu relacji pociągów. Po wakacyjnej przerwie, znów wróci komunikacja zastępcza na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane.
W woj. podkarpackim podróżni skorzystają aż z 8 nowych przystanków. Cztery z nich wybudowano w ramach Programu Przystankowego: Przemyśl Wschodni na linii Kraków – Medyka, Strzyżów Zachód na linii Rzeszów – Jasło oraz Chorzelów Południowy i Mielec Południowy na linii Padew – Mielec – Dębica. Od 3 września pasażerowie otrzymają do dyspozycji również nowe przystanki będące częścią Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Są to: Sędziszów Małopolski Wschodni, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Baranówka na trasie Kraków – Medyka oraz Żarnowa na linii Rzeszów – Jasło.
W woj. kujawsko – pomorskim w ramach rewitalizacji linii Toruń Wschodni – Chełmża na mapie kolejowej pojawi się nowy przystanek Toruń Katarzynka. Jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów powstał w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, zakładów pracy i drogi krajowej nr 91. Przystanek zwiększy dostęp do kolei w tej części Torunia.
W Wielkopolsce wygodniej wsiądziemy z nowych peronów na przystankach Słupca, Pleszew i Książno. W woj. zachodniopomorskim od 3 września oddany do użytku zostanie nowy peron przystanku Recz Pomorski wybudowany z Programu Przystankowego.
W woj. mazowieckim od niedzieli zwiększy się komfort podróży na stacji Mrozy między Warszawą a Siedlcami. Dwukrawędziowy peron w Mrozach zostanie wydłużony o 100 metrów. Umożliwi to obsługę dłuższych pociągów pasażerskich - informuje PKP PLK.
Uruchomione mają też zostać nowe skrzyżowania dwupoziomowe w Kobylnicy (woj. wielkopolskie) i Gałkowie (woj. łódzkie).