Partnerzy serwisu:
Pasażer

Jakie nowe pociągi międzynarodowe uruchomi PKP Intercity? Co z biletami przez internet?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-02-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Jakie nowe pociągi międzynarodowe uruchomi PKP Intercity? Co z biletami przez internet?
Fot. Romuald StolnickiPociąg z Budapesztu na Moście Średnicowym
Poseł Krzysztof Śmiszek zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o plany państwowego przewoźnika PKP Intercity, związane ze wzrostem liczby połączeń międzynarodowych i nocnych.

Poseł zwraca uwagę, że realizacja założeń tzw. Europejskiego Zielonego Ładu będzie wymagała zmniejszenia emisyjności transportu, a więc państwa członkowskie UE będą musiały postawić na rozbudowę oferty szybkich połączeń między miastami a także połączeń międzynarodowych i nocnych, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie części pasażerów z prywatnych aut i samolotów. Jednocześnie Krzysztof Śmiszek, nie bez racji, zwraca uwagę, że liczne utrudnienia, takie jak długie czasy przejazdów (dobrym przykładem jest tu EN Chopin), czy brak możliwości zakupu biletów przez internet, wpływają na niechęć pasażerów do wyboru pociągów w relacjach międzynarodowych. Poseł pyta o możliwości wjazdu na tory operatorów prywatnych, a także o szanse na poprawienie istniejącej oferty PKP Intercity.

Ministerstwo Infrastruktury, w odpowiedzi na interpelacje posła, w obecnym rozkładzie jazdy doliczyło się 24 par pociągów międzynarodowych, które dotowane są przez ministerstwo. Do tego dochodzą trzy pary pociągów Warszawa – Berlin – Warszawa, które PKP Intercity uruchamia „na własne ryzyko finansowe”.

Nowe relacje międzynarodowe

Dużo ciekawsza jest informacja dotycząca planów uruchomienia nowych pociągów międzynarodowych.

• Ministerstwo Infrastruktury i PKP Intercity planują uruchomić od rozkładu jazdy edycji 2022/2023, a więc prawie za trzy lata, nowe połączenie relacji Gdynia – Praga – Gdynia przez Gdańsk, Poznań, Wrocław i Międzylesie, we współpracy z Kolejami Czeskimi.

• Od czerwca 2021 PKP Intercity planuje uruchomienie drugiego (po nocnym pociągu NightJet, w relacji z Berlina, uruchamianym przez Austriaków) pociągu dziennego z Wrocławia do Wiednia,

• W 2021 roku, bez wskazania konkretnego terminu, PKP Intercity zamierza uruchomić dodatkowy pociąg dziennego relacji Olsztyn – Żylina (Słowacja) przez Warszawę, Częstochowę i Katowice. Miejmy nadzieję, że z wykorzystaniem innego taboru, niż ten który obsługuje relację do Żyliny obecnie.

• Pomimo tego, że prezes PKP Intercity Marek Chraniuk obiecał powrót pociągu EC Wawel z Krakowa do Berlina jeszcze w rozkładzie jazdy 2019/2020, ma dojść do tego w grudniu 2020. Pociąg ma pojechać w ciągu dnia przez Katowice, Wrocław i Zieloną Górę.

• Ponadto PKP Intercity planuje wydłużenie relacji pociągu Kraków – Praga do stacji Przemyśl Główny (resort nie wskazuje terminu jego uruchomienia). Zapewne w odpowiedzi na plan prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet, który również chce uruchomić w tym śladzie połączenie nocne.

• PKP Intercity zapowiedziało ponadto, że w czerwcu zamierza uruchomić piątą parę połączeń Warszawa - Berlin. W czerwcu czas przejazdy na tej trasie, po wykonaniu większości prac na magistrali E20 Warszawa - Poznań, może spaść do 5 godzin i 20 minut, pomiędzy Warszawą Centralną a Berlinem Hbf. To niestety tyle samo, ile jeździło się przed modernizacją.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że w ubiegłym roku PKP Intercity otrzymało z budżetu państwa dofinansowanie w wysokości 16,5 mln zł na realizację połączeń międzynarodowych.

Bilety przez internet? "Z uwzględnieniem możliwości PKP Intercity"

A co z biletami internetowymi, które na połączenia międzynarodowe w Polsce sprzedaje się tylko w kilku relacjach? Na początku Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że „przewoźnik kolejowy nie jest zobligowany prawnie do dystrybucji biletów w Internecie czy też za pomocą innych kanałów elektronicznych, jeżeli przykładowo zapewniona jest sprzedaż biletów w kasach biletowych lub w pociągu. Aktualnie, PKP Intercity SA spełnia wymogi określone w rozporządzeniu 1371/2007 poprzez zapewnienie sprzedaży biletów w ramach co najmniej jednej z ww. form dystrybucji”. Po tym oświadczeniu resort oznajmia jednak, że „jednakże, minister właściwy do spraw transportu (…) wymaga od PKP Intercity (…) dystrybucji biletów obejmujących kanały bezpośrednie i kanały elektroniczne".

– Zgodnie z ww. umową struktura kanałów dystrybucji i dostępności ofert w poszczególnych kanałach ma być dostosowana do zapotrzebowania rynkowego oraz rozwoju elektronicznych form sprzedaży, z uwzględnieniem sytuacji finansowej, organizacyjnej i technicznej PKP Intercity S.A.– informuje ministerstwo. Szczegółów dotyczących poszczególnych relacji, gdzie możliwy będzie zakup biletów przez internet w 2020, niestety brak, natomiast resort zapewnia, że uzupełnienie sprzedaży internetowej o kolejne pociągi międzynarodowe jest jednym z głównych priorytetów przewoźnika na 2020 r.. Warto podkreślić w tym miejscu, ze brak sprzedaży internetowej biletów na połączenia międzynarodowe (stanowiącej ponad 50% całości sprzedaży na wszystkie pociągi PKP Intercity) jest w Europie archaizmem. Bilety na pociągi międzynarodowe do Polski przez internet kupimy bez problemu zarówno u Czechów jak i u Austriaków. Doświadczyliśmy tego mocno na początku grudnia 2019.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5