Transport kolejowy pełni ważną rolę w nowoczesnych gospodarkach. Przede wszystkim znakomicie wpisuje się w krajobraz przemian związanych z dążeniem ku neutralności klimatycznej. W jakiej formie jest lokalny rynek tuż po zakończeniu pandemii? Interesujące dane uda się znaleźć w bazie firm.
Kolej w Polsce: perspektywy i wyzwania
Łączna długość czynnych linii kolejowych w Polsce wynosi niemal 20 tysięcy kilometrów. Ponad połowa szlaków jest przy tym zelektryfikowana. Przekłada się to na średnią gęstość sieci kolejowej na poziomie 6,2 km/100 km²), co jest wartością zdecydowanie wyższą od średniej dla Unii Europejskiej, wynoszącej 4,8 km. Zagęszczenie szlaków jest przy tym bardzo zróżnicowane: najwyższe występuje w województwie śląskim, gdzie sięga niemal 18 km w przeliczeniu na 100 kilometrów kwadratowych.
Według ostatnich danych Urzędu Transportu Kolejowego licencję przewoźnika kolejowego na terenie Polski posiada aż 128 podmiotów. Sprawia to, że rynek przewozów kolejowych w Polsce jest jednym z najbardziej konkurencyjnych i otwartych w Europie. Jednocześnie infrastruktura kolejowa wciąż wymaga wielu inwestycji, w tym przede wszystkim w kolej dużych prędkości oraz infrastrukturę bezpieczeństwa.
Firmy branży usług kolejowych w bazie firm
Jak widać, stan i standard lokalnych usług kolejowych zależą w głównej mierze od aktywności obecnych na polskim rynku firm. Sam sektor jest przy tym bardzo zróżnicowany i rozbudowany, nie ogranicza się wyłącznie do przewoźników, ale składa się również z wielu innych przedsiębiorstw świadczących usługi niezbędne do realizacji przewozów kolejowych. Dokładnie 243677 firm zajmujących się logistyką, spedycją i transportem znajduje się w bazie firm
ALEO.com. Wśród nich największa część specjalizuje się w transporcie i spedycji drogowej (147 470 podmiotów). W kategorii transport i spedycja kolejowa można natomiast odnaleźć 362 podmioty.
Czym zajmują się przedsiębiorstwa?
Zakres działania firm branży usług kolejowych jest bardzo szeroki. Poza przewoźnikami to także firmy skupiające się między innymi na serwisie wagonów kolejowych, w tym podejmowaniu prac w terenie, naprawie składów pociągowych i lokomotyw. Wiele przedsiębiorstw zajmuje się także infrastrukturą kolejową – wykonuje niezbędne naprawy torów, posterunków kolejowych lub bocznic i zajmuje się przeglądami oraz utrzymaniem infrastruktury. Poza tym niezbędne jest również prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, oględzin technicznych, dokonywanie odbiorów czy świadczenie usług biegłych w sprawach sądowych lub ekspertów komisji wypadkowych.
Jak znaleźć firmę w bazie?
Znalezienie kontrahenta w branży kolejowej może być trudnym zadaniem. Również w tym przypadku przydatna okaże się jednak baza firm. Dzięki niej w łatwy sposób dotrzesz zarówno do wszystkich firm zajmujących się wybranym profilem usług w kraju, jak i konkretnych przedsiębiorstw w danym regionie.
Aby znaleźć takie przedsiębiorstwo, możesz skorzystać z jednego z dwóch sposobów:
● Wpisz w bazie firm frazę kluczową, np. „usługi kolejowe”, „przewozy kolejowe”,
● Skorzystaj z drzewka kategorii. Najpierw wybierz kategorię Logistyka, spedycja i transport, a następnie podkategorię Spedycja i transport kolejowy.
Aby dotrzeć do firm zarejestrowanych w konkretnym województwie, skorzystaj z filtra lokalizacyjnego.
Jakie dane uda się ustalić? Kompleksowe informacje o firmach
Weryfikacja kontrahenta jest kluczowa w przypadku nawiązywania każdej współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Wbrew pozorom nie musi wiązać się z koniecznością zatrudniania wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Dzięki bazie firm uda się ustalić wiele wyjątkowo ważnych informacji i ocenić ryzyko związane z potencjalną współpracą.
Oto niektóre spośród dostępnych informacji:
● Dane rejestrowe,
● Dane adresowe,
● Dane kontaktowe, w tym numery telefonów adresy e-mail, adres strony internetowej,
● Informacje o przedsiębiorcy prowadzącym firmę,
● Forma prawna działalności gospodarczej,
● Istnieje małżeńskiej wspólnoty majątkowej,
● Powiązania osobowe i powiązania kapitałowe pomiędzy firmami,
● Data rejestracji,
● Sprawozdania finansowe (w przypadku firm zobowiązanych do ich publikowania).
Dane pochodzące z najważniejszych publicznych rejestrów uzupełnia również sekcja opinii. Dzięki nie szybko sprawdzisz, co o przedsiębiorstwie sądzą m.in. dotychczasowi kontrahenci czy klienci.
Zainteresowanie koleją po pandemii
Przewozy kolejowe, podobnie od innych kategorii przewozów, musiały radzić sobie z wyraźnym spadkiem zainteresowania i ograniczoną konsumpcją w okresie pandemii koronawirusa. O ile w 2019 roku z transportu kolejowego skorzystało łącznie 335,9 mln pasażerów, w 2020 roku było to zaledwie 209,2 mln. Jak prezentuje się ich sytuacja na początku 2022 roku?
Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w styczniu 2022 roku koleje w Polsce przewiozły łącznie 21,4 mln pasażerów. Oznacza to wzrost o 57,5% (7,81 mln pasażerów) wobec stycznia 2021 roku. Wyższe zainteresowanie dostrzeżono również w kategorii przewozów towarowych. Łącznie przewieziono 19,6 mln ton, czyli o 2 mln ton (11,6%) więcej niż w styczniu 2021 roku.