Wraz z końcem roku PKP Cargo opuściło budynki zlokalizowane nieopodal głównego dworca w Lublinie. Obecnie przewoźnik całe zaplecze techniczne przeniósł w obręb stacji kolejowej Lublin Tatary, do obiektów położonych przy ul. Grygowej. Jaka przyszłość czeka obiekty przy ul. Gazowej?
Od stycznia opustoszały budynki położone w pobliżu dworca głównego w Lublinie. PKP Cargo zaprzestało w tym miejscu prac utrzymaniowo-naprawczych lokomotyw i przekazało teren właścicielowi, czyli PKP SA.
Jak informuje „Rynek Kolejowy” Zespół Prasowy PKP Cargo decyzja ta wynika z prowadzonej właśnie restrukturyzacji struktury Spółki PKP Cargo. Takie działania podjęto we Wschodnim Zakładzie Spółki, a efektem jest koncentracja zaplecza naprawczego na hali napraw na ul. Grygowej.
- Na terenie Lublina Zakład posiadał znacznie rozproszoną infrastrukturę zaplecza naprawczego w dwóch oddalonych od siebie o około 10 km lokalizacjach: na ul. Gazowej Punkt Napraw Lokomotyw i na ul. Grygowej Punkt Napraw Wagonów. W latach 90-tych przy ul. Gazowej obsługiwane były lokomotywy spalinowe i elektryczne dla ruchu pasażerskiego i towarowego. W międzyczasie wyodrębniły się spółki Przewozy Regionalne i InterCity i liczba lokomotyw utrzymywanych przez nasz Zakład drastycznie spadła (o ponad 80%) – informuje „Rynek Kolejowy” biuro prasowe PKP Cargo.
Jak wyjaśnia Zespół Prasowy, spółka odpowiednio wcześniej przygotowała się do koncentracji zaplecza w jednym miejscu na terenie Lublina. W latach 2012-2013 doposażyła technicznie halę naprawczą przy ul. Grygowej, aby można było w niej wykonywać naprawy lokomotyw. Ponadto dobudowano część magazynową, warsztatową i socjalną dla pracowników, którzy wcześniej pracowali na stacji Lublin. W tym roku kontynuowane będą prace modernizacyjne obiektu.
- Reorganizacja zaplecza warsztatowego podniosła konkurencyjność świadczonych usług, poprzez obniżenie kosztów jednostkowych, przy jednoczesnym utrzymaniu miejsc pracy – uzasadnia biuro prasowe PKP Cargo.
W związku z wyprowadzką przewoźnika towarowego, obiektem włada PKP SA. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Katarzyna Grzduk z Biura Prasowego zarządcy nieruchomości, podjęto działania w kierunku zagospodarowania opustoszałego terenu.
- Rozszerzyliśmy umowę z Przewozami Regionalnymi w zakresie wynajmu jednej z hal. Prowadzimy również rozmowy w sprawie wydzierżawienia całej hali prostokątnej przez spółkę – wyjaśnia Katarzyna Grzduk.