Urzędu Transportu Kolejowego przedstawił trendy na rynku pasażerskich przewozów kolejowych w podziale na województwa oraz na funkcjonujących przewoźników dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych w latach 2010-2020.
Jak podsumowuje UTK, w okresie 2010 - 2019 r. wskaźnik wykorzystania kolei, czyli średnia liczba podróży pociągiem na mieszkańca regionu wzrastał z 6,8 do 8,7. W 2020 r. wskaźnik ten z powodu ograniczeń jakie wymusiła pandemia spadł do 5,5 przejazdów. Nie zmieniły się województwa w których koleją jeździ się najczęściej: pomorskie, mazowieckie i dolnośląskie. Tylko te trzy regiony miały wynik lepszy od średniej z całego kraju.
W opracowaniu znalazły się informacje, jak ten wskaźnik kształtował się na przestrzeni ostatnich lat. Dla każdego regionu zamieszczone są również szczegółowe dane dotyczące liczby odprawionych pasażerów oraz udziału przewozów dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych.
- Analiza danych za lata 2010-2020 pokazuje, jak niektóre województwa skutecznie zaangażowały się w rozwój przewozów pasażerskich. W tych regionach rozwijana oferta przewozowa przyniosła efekty w postaci wzrostu liczby pasażerów. Niestety w ostatnim roku zostało to gwałtownie przerwane na skutek epidemii koronawirusa. Obserwując rozwój rynku do 2019 r. możemy przypuszczać, że sukcesywnie się on odbuduje i wróci na właściwe tory rozwoju sprzed epidemii - komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Z danych za lata 2010-2020 wynika, jak bardzo zróżnicowane jest wykorzystanie kolei pasażerskiej w poszczególnych regionach. Od 2016 r. utrzymuje się tendencja wzrostowa, głównie w bardziej zurbanizowanych województwach. Bardzo duży wzrost liczby przewiezionych pasażerów odnotowano np. w województwie dolnośląskim. Trend wzrostowy widać również w województwach mazowieckim, łódzkim, pomorskim, czy wielkopolskim.
Inaczej sytuacja wygląda w województwach, w których kolej cieszy się mniejszym zainteresowaniem podróżnych. Odpływ pasażerów odnotowują m.in. województwa lubelskie i opolskie. W innych, jak np. w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, liczba pasażerów od lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
Do
opracowania dołączony został plik z danymi ilustrującymi wskaźniki wykorzystania kolei z poszczególnych województw.