Od 13 grudnia 2020 roku zacznie obowiązywać zmieniony roczny rozkład jazdy pociągów. Zmiany dotyczą oczywiście także regionalnych pociągów spółki Polregio.
Dzięki dobrej współpracy z samorządami województw oraz wykorzystaniu efektów modernizacji linii kolejowych, na wielu trasach pociągi Polregio pojadą częściej i szybciej.
– Umowy wieloletnie podpisane w ostatnim miesiącu z województwami są dowodem na to, że chcemy i zwiększamy atrakcyjność rozkładu jazdy dla pasażerów i skutecznie przeciwdziałamy społecznemu wykluczeniu. Jest to również gwarancja, iż będziemy stale podwyższać jakość świadczonych przez nas usług na rzecz mieszkańców Polski. Podróż pociągiem musi być komfortowa i odpowiadać wysokim standardom, aby coraz więcej osób wybierało kolej – mówi Artur Martyniuk, prezes Polregio.
Nowe trasy z województwa zachodniopomorskiego
W województwie zachodniopomorskim uruchomiona zostanie od 13 grudnia 2021 roku dodatkowa para pociągów w relacji Kołobrzeg - Koszalin - Poznań Główny. W nadchodzącym nowym rozkładzie jazdy nastąpi także zwiększenie liczby bezpośrednich połączeń na odcinku Szczecin - Zielona Góra (z 3 dotychczasowych do 4). Z kolei od 14 marca kursować będzie m.in. dodatkowa para pociągów w relacji Szczecin – Koszalin.
Przewoźnik uruchomi pięć nowych połączeń na trasach:
Darłowo – Słupsk – Darłowo, Kołobrzeg – Poznań przez Koszalin, Szczecin – Mieszkowice, Krzyż – Świnoujście, Szczecin – Nowogard (od 14 marca 2021).
Z Krakowa do Katowic za 13 złotych w ok. 70 minut
Dzięki modernizacji linii kolejowej pomiędzy Krakowem a Katowicami, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, od 13 grudnia Polregio uruchomi nowe połączenia na trasie Kraków – Katowice. Będzie 28 pociągów uruchamianych na zlecenie województwa małopolskiego i Śląskiego (aż o 11 więcej niż w obecnym rozkładzie jazdy). Czas przejazdu wynoszący około 70 minut oraz konkurencyjna cena 13 zł za bilet jednorazowy, to doskonała alternatywa dla transportu drogowego. Bilety będą honorowane także w przyspieszonych pociągach Kolei Śląskich.
Połączenia Polregio na trasie Kraków – Katowice będą obsługiwane nowoczesnym taborem typu Impuls EN-63A oraz zmodernizowanymi składami typu Feniks EN-57 FPS.
Zwiększony ruch na Podlasiu
Nowy rozkład jazdy 2020/2021 przyniesie dodatkowe możliwości podróżowania pociągami Polregio w regionie malowniczego Podlasia. Dzięki reaktywacji pasażerskiego ruchu kolejowego na linii numer 52 (Lewki – Hajnówka), od 1 stycznia realizowane będą bezpośrednie połączenia z Białegostoku i Bielska Podlaskiego do Hajnówki oraz z Białegostoku do Siedlec przez Hajnówkę.
Polregio włączy odcinki Białystok – Hajnówka i Bielsk Podlaski – Hajnówka do oferty promocyjnej „Połączenie w dobrej cenie”. Także od 1 stycznia międzynarodowe pociągi z Białegostoku do drugiego największego miasta Litwy – Kowna (LG) kursować będą codziennie, a nie jak miało to miejsce do tej pory wyłącznie od piątku do poniedziałku.
Z kolei w okresie wakacyjnym od 1 lipca do 31 sierpnia uruchomione zostaną połączenia turystyczne w relacjach Hajnówka – Siemianówka – Hajnówka i Czeremcha – Siemianówka – Czeremcha. W nadchodzącym sezonie nastąpi również rozszerzenie terminu kursowania 2 par pociągów sezonowych na odcinku Białystok – Waliły (uruchamianych w okresie 1 maja – 26 września) z weekendowych na codzienne.
Nowe połączenia w regionie:
Bielsk Podlaski – Czeremcha - Bielsk Podlaski, Białystok – Hajnówka - Białystok, Bielsk Podlaski – Hajnówka -Bielsk Podlaski, Białystok – Siedlce – Białystok, Kuźnica Białostocka – Szepietowo, Białystok – Łapy - Białystok, Siedlce – Czeremcha, Hajnówka – Siemianówka – Hajnówka (od 1 lipca do 31 sierpnia), Czeremcha – Siemianówka – Czeremcha (od 1 lipca do 31 sierpnia).
Dużo więcej pociągów na Podkarpaciu
Aż o 78 połączeń więcej do dyspozycji będą mieli pasażerowie w województwie podkarpackim w nowym rozkładzie jazdy. W ramach samorządowej "Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej" (PKA) POLREGIO będzie realizowało nowe połączenia w relacjach:
Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów (11 par pociągów), Rzeszów – Strzyżów nad Wisłokiem – Rzeszów (13 par pociągów), Rzeszów – Dębica – Rzeszów (13 par pociągów).
Zmiany na plus w województwie lubuskim
Do dyspozycji pasażerów w województwie lubuskim będzie 28 połączeń więcej, niż dotychczas, dzięki czemu nastąpi zwiększenie liczby pociągów na odcinku Kostrzyn – Gorzów Wlkp. (z 10 do 14 par na dobę) oraz Gorzów Wlkp. – Krzyż (z 9 do 10 par na dobę).
Dodatkowa para pociągów kursować będzie na trasie Zbąszynek – Rzepin, a także Zielona Góra Gł. – Żagań. Od marca i kwietnia nastąpi zwiększenie (z 2 do 4 par) pociągów na linii Żagań – Tuplice oraz wydłużenie wybranych kursów w relacjach Zielona Góra Gł. – Żagań i Zielona Góra – Małomic, a także zwiększenie liczby połączeń bezpośrednich na trasie Zielona Góra – Wrocław Gł. przez Głogów. Pasażerowie będą podróżowali także bardziej komfortowo. Już 13 grudnia na tory wyjadą dwa nowe, trójczłonowe zespoły trakcyjne Impuls 2 dedykowane do realizacji połączeń na linii z Kostrzyna przez Gorzów Wielkopolski do Poznania.
Nowe połączenia w regionie:
Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn (3 pary pociągów), Zielona Góra Gł. – Małomice, Małomice – Forst (Lausitz), Zielona Góra Gł. – Łagów, Zbąszynek – Łagów.
Więcej połączeń w lubelskim
Zakończenie modernizacji linii nr 7 pozwala na zwiększenie oferty przewozowej Polregio w relacji Lublin Główny – Dęblin – Lublin Główny z 6 do 12 par połączeń.
Nowością na torach będzie także większa liczba bezpośrednich połączeń w relacji Poznań – Wrocław – Poznań oraz zwiększenie ilości bezpośrednich połączeń całorocznych w relacjach Poznań – Kołobrzeg i Poznań – Koszalin. O godzinę skróci się czas przejazdu pociągu Regio „Kamieńczyk” z Poznania do Szklarskiej Poręby Górnej. Szybciej pojadą pociągi pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem.
Zwiększenie liczby pociągów nastąpi także na liniach Wrocław – Opole i Wrocław – Wołów. Nowe połączenia czekają ponadto na pasażerów w relacjach Opole Główne – Kłodzko Miasto oraz Racibórz – Zielona Góra. Zwiększy się z 10 do 11 liczba par pociągów interREGIO na trasie Łódź – Warszawa – Łódź z jednoczesnym rozszerzeniem oferty „Połączenie w dobrej cenie” o relację Skierniewice – Żyrardów, Skierniewice – Grodzisk Maz. oraz Żyrardów – Grodzisk Maz.
Bezpieczeństwo podróżnych priorytetem
Spółka od początku trwania pandemii na bieżąco wdraża niezbędne wytyczne oraz stale monitoruje sytuację w pociągach m.in. w ramach Zespołu Zarządzania Kryzysowego Polregio, a także współpracy z instytucjami państwowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i zdrowie Polaków.
Wszyscy pracownicy drużyn pociągowych zobowiązani są do noszenia maseczek oraz zapoznania się z podstawowymi zasadami higieny istotnymi w obniżaniu ryzyka zarażenia wirusem Sars-CoV-2. Załoga została także poinformowana o postępowaniu w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby COVID-19 wśród podróżujących.
Przewoźnik kontynuuje wzmocniony nadzór nad sprzątaniem składów. W ramach codziennego czyszczenia wszystkich pociągów, jak i budynków zlecane są dodatkowe dezynfekcje elementów, z którymi podróżni i pracownicy mają najczęściej styczność np. poręcze i klamki. Działania dezynfekujące uwzględniają również kabiny maszynistów, pomieszczenia służbowe obsługi pociągu i biura.
Wybierając się w podróż pociągiem należy pamiętać o zabraniu maseczki lub innej osłony na twarz. Bilety na pociąg Polregio warto kupić za pośrednictwem Internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl i aplikacji mobilnej. Dokonując transakcji w kasach biletowych i u obsługi pociągu zachęcamy do korzystania z możliwości dokonywania płatności kartą zbliżeniową.
Więcej szczegółowych informacji na temat wszystkich zmian oraz nowego rozkładu jazdy pociągów Polregio dostępnych jest dla pasażerów w Portalu Pasażera PKP PLK S.A. (portalpasazera.pl) oraz na stronie www.polregio.pl.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.