W ostatnich latach Poznań zrealizował szereg imponujących inwestycji tramwajowych. Stolica Wielkopolski pokazuje też, że tramwaj może być szybkim środkiem transportu. Na kilku trasach prędkość podniesiona jest do 60, a nawet 70 km/h.
Jak wyjaśnia MPK w Poznaniu, prędkość tramwajów uzależniona jest przede wszystkim od bezpieczeństwa przejazdu, na które składają się warunki ruchu oraz stan techniczny torów.
Największą prędkość tramwaje osiągają rzecz jasna na PeSTce, która nie leży w pasie drogowym i jest w pełni autonomiczna oraz bezkolizyjna. Maksymalna prędkość na tej trasie wynosi 70 km/h. Tor w kierunku Centrum, od końca przejazdu trapezowego za przystankiem Szymanowskiego do przejazdu trapezowego za przystankiem Słowiańska, liczy 3 715 metrów. Tor w drugą stronę, od końca przejazdu trapezowego przed przystankiem Słowiańska do pętli Sobieskiego, liczy 4 140 metrów. Natomiast na odcinku trasy od końca estakady Bogdanka do początku przejazdu trapezowego przed przystankiem Słowiańska (440 metrów) obowiązuje prędkość 60 km/h.
Nie tylko PeSTka szybka
Tramwaje mogą jednak rozpędzać się nie tylko na trasie szybkiego tramwaju. - W sieci torowisk w Poznaniu wyznaczono kilka odcinków torów w dobrym stanie technicznym na torowiskach wydzielonych, bez węzłów rozjazdowych, bez kolizji z ruchem ulicznym - samochodowym i pieszym - na których wprowadzono możliwość jazdy ze zwiększoną prędkością 60 km/h - informuje Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań.
Wyznaczone odcinki z podniesioną prędkością obejmują:
- ul. Hetmańską od ronda Żegrze do ronda Starołęka (805 m w obu kierunkach)
- ul. Hetmańską od ul. Kolejowej do ul. Głogowskiej (690 m w obu kierunkach)
- ul. Warszawską od św. Michała do pętli Miłostowo (2 590 m w obu kierunkach)
W drugim i trzecim przypadku trasy nie są w pełni bezkolizyjne - występują skrzyżowania zabezpieczone sygnalizacją świetlną. Wymienione torowiska o podwyższonej prędkości znajdują się w pasie dzielącym i są dodatkowo wygrodzone barierkami.
Więcej na portalu Transport- pobliczny.pl