Sytuacja bez precedensu na polskiej sieci kolejowej. Realizacja inwestycji tak dalece odbiega od planów, że konieczne jest ponowne opracowanie wakacyjnego rozkładu jazdy, który ma wejść w życie za miesiąc. Przewoźnicy zostali poproszeni o wyrozumiałość i wstrzymanie sprzedaży biletów.
“Rynek Kolejowy” dotarł do pisma rozesłanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe do przewoźników pod koniec kwietnia. Zarządca infrastruktury informuje w nim o konieczności ponownego opracowania rozkładu jazdy na liniach kolejowych objętych modernizacjami: Warszawa – Poznań (nr 3), Poznań – Szczecin (351), Warszawa – Białystok (6), Słupsk – Ustka (402) oraz węźle warszawskim i krakowskim – całościowo, a także liniach Warszawa – Koluszki (1), Warszawa – Terespol (2), Warszawa – Gdynia (9), Kutno – Bydgoszcz (18), Katowice – Kraków (133), Poznań – Wrocław (271), Wrocław – Kłodzko (276), Poznań – Piła (354), Szczecin – Świnoujście (401) – w 80 procentach. Do tego dojdą zmiany wtórne na liniach przyległych.
Nowy rozkład potrzebny od zaraz
Chodzi o “wakacyjny” rozkład jazdy, który ma wejść w życie już za miesiąc (obowiązujący od 9 czerwca do 31 sierpnia). Przewoźnicy kolejowi otrzymali prośbę o wstrzymanie sprzedaży biletów do 17 maja – wtedy ma być gotowy nowy rozkład. Skalę tej decyzji uświadamia fakt, że proces konstruowania rocznego rozkładu jazdy rozpoczyna się około 14 miesięcy przed jego wejściem w życie. – W normalnych warunkach rozkład jazdy jest przygotowywanym przez wiele miesięcy i starannie przemyślanym elementem oferty przewozowej. Układanie go w ostatniej chwili, pod presją czasu daleko odbiega od zasad sztuki w tym zakresie – komentuje Jakub Majewski, szef Fundacji Pro Kolej i były wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec poinformował “RK”, że zarządca infrastruktury podjął decyzję o zweryfikowaniu i ponownej konstrukcji rozkładu na niektórych liniach “po informacjach z placów budów oraz analizie danych”. – Celem jest przygotowanie rozkładu, który będzie sprawnie realizowany – szczególnie w czasie wakacyjnych wyjazdów – stwierdził, podkreślając, że termin zarządzenia „wakacyjnego” rozkładu jazdy planowany na 30 kwietnia dla większości linii został utrzymany i wprowadzony.
Nie wie PLK, co robią wykonawcy
Decyzję PKP PLK omówiliśmy z kilkoma obecnymi i byłymi menedżerami. Podkreślali, że nigdy dotąd nie podejmowano takich działań. – Oczywiście, w przeszłości dochodziło do zmian, ale dotyczyły pojedynczych linii, gdy np. nie udało się otworzyć remontowanego mostu. Tu mamy jednak ponowną konstrukcję rozkładu na głównych magistralach. Nie wiem, czy ktoś w przeszłości by się zdecydował na tak radykalny krok. Z drugiej strony, po prostu nie da się prowadzić ruchu na torze, którego fizycznie nie ma – wskazuje jeden z nich. – To pokazuje, że informacje o realizacji inwestycji płynące do centrali PKP PLK "z terenu" rozmijają się z rzeczywistością. Rodzi to naturalnie pytania o właściwy nadzór nad modernizacjami – dodaje Jakub Majewski z fundacji Pro Kolej.
Rzecznik PKP PLK podkreśla, że obecnie realizowane są inwestycje na torach o niespotykanej dotychczas skali i zmiany na jednej linii łączą się niejednokrotnie z koniecznością zmian harmonogramu prac na innych liniach. – Szeroka skala prac powoduje, że wykonawcy z przyczyn zarówno niezależnych, jak i leżących po ich stronie, nie w pełni mieszczą się w terminach przydzielonych zamknięć. Zależy nam, by pasażerowie otrzymali rozkład realny stąd informacja skierowana do przewoźników o konieczności ponownej konstrukcji rozkładu na niektórych liniach – tłumaczy Mirosław Siemieniec.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.