PKP Intercity podpisało z T-Mobile umowę na dostawę Internetu i multimediów dla pasażerów. Przez pierwszy rok usługa będzie bezpłatna dla wszystkich, potem mogą być tego pewni tylko klienci tego operatora komórkowego. Podpisany dziś kontrakt zapewni dostęp do Wi-Fi, filmów i gier w trzystu wagonach przewoźnika. - To nowatorski projekt dla obu spółek, który przyniesie dla pasażerów PKP Intercity nową jakość i komfort – podkreślił prezes PKP Intercity Marcin Celejewski.
W ciągu trzech miesięcy uruchomione mają zostać 3-4 składy z treściami multimedialnymi i bezprzewodowym Internetem – w sumie 30 wagonów. W ciągu kolejnych 9 miesięcy włączane będą następne wagony. W sumie będzie ich trzysta. W kontrakcie z T-Mobile jest opcja na instalację systemu również na pokładzie Pendolino – Po skorzystaniu z opcji Internet zapewnimy w jednej trzeciej naszego taboru – powiedział Celejewski.
Co na pokładzie?
Pasażer pociągu wyposażonego w system, po otwarciu komputera lub urządzenia mobilnego i połączenia z siecią lokalną poprzez Wi-Fi, zobaczy ekran startowy T-Mobile. Poprzez niego uzyska dostęp zarówno do Internetu, jak i treści multimedialnych zgromadzonych w wagonie na 750-gigabajtowym serwerze. Będzie to m.in. 40 filmów, 10 bajek, 15 seriali oraz gry. Materiały na serwerze mają być wymieniane nocami.
Wszystko ma wyglądać jak w samolocie, tylko lepiej. – Taka ilość treści w samolotach jest nieosiągalna. Do tego dochodzi połączenie internetowe. To nowa jakość – powtarza Celejewski. Według umowy, minimalny przesył danych dla klienta ma wynosić 1,5mb/s. T-Mobile przewiduje, że średnio będzie to 20-40 mb. Intercity zaznaczyło w umowie, że „białe plamy” w zasięgu nie mogą dotyczyć więcej niż 1 proc. tras.
W których pociągach?
Marcin Celejewski zapewnił, że Internet będzie dostępny zarówno w pociągach EIC, jak i niższej kategorii TLK. – Nie patrzymy na kategorię, patrzymy na trasy. Projekt obejmie pociągi o największej liczbie pasażerów, bo tylko w te sposób szybko podniesiemy komfort dla dużej liczby osób – powiedział „Rynkowi Kolejowemu”. Internet będzie na pokładach całych pociągów – ma nie dochodzić do sytuacji, że w jednym wagonie będzie Internet, a w drugim nie. Pociągi z usługą zostaną specjalnie oznaczone w rozkładzie jazdy. Można się ich spodziewać na trasach z Warszawy do Krakowa, Katowic, Szczecina i Trójmiasta, oraz z Poznania przez Wrocław do Katowic. Internet będzie również w pociągach międzynarodowych do Berlina, Wiednia, Pragi i Amsterdamu i co ważne – ma działać również za granicą Polski.
Ile to będzie kosztować?
- Cena dostępu do usługi nie jest jeszcze określona. Na początku dla wszystkich klientów dostęp będzie gratis - dopóki nie zakończy się montaż we wszystkich wagonach, czyli przez 12 miesięcy. Później zobaczymy, jaki będzie model biznesowy. W umowie jest ustalone, że przynajmniej 10 proc. pasażerów ma mieć darmowy dostęp do usług – mówi prezes T-Mobile Miroslav Rakowski. Będą to klienci T-Mobile.
Jakie są szanse na bezpłatny Internet dla pozostałych? Trudno powiedzieć. T-Mobile będzie zarabiać poprzez umieszczanie reklam przy udostępnianiu połączenia. Musi w ten sposób wyrównać inwestycje w serwery, odbiorniki i nadajniki w wagonach, do których PKP Intercity nie dołoży ani złotówki. – Nigdy nie będzie takiej sytuacji, że cena usługi multimedialnej zostanie dodana do ceny biletu – zapewnił szef T-Mobile.