Partnerzy serwisu:
Biznes

InnoTrans: Dlaczego zabrakło polskiego stoiska narodowego PAIH?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
Harting
METRANS

Data publikacji:
12-10-2024
Ostatnia modyfikacja:
14-10-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

Podczas tegorocznej edycji targów InnoTrans w Berlinie miało po raz pierwszy pojawić się polskie stoisko narodowe organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Niestety odwiedzający targi mogli zobaczyć tylko puste miejsce.

InnoTrans to największe, targi kolejowe na świecie odbywające się w Berlinie w cyklu dwuletnim. Wydarzenie to cieszy się ogromną popularnością w całej branży i każdego roku odwiedzane jest przez wielu przedstawicieli branży z Polski. To też największa wystawa taboru kolejowego. Od wielu edycji wystawiają się tu największe polskie firmy jak Pesa, Newag, Medcom czy Track Tec oraz spółki z Grupy PKP.

Jak informuje organizator w tym roku uczestniczyło w nich 2940 wystawców z 59 państw, a liczba odwiedzających przekroczyła 170 tys. osób. Wśród nich byli obywatele 133 państw.


Polska bez stoiska narodowego

W tym roku na InnoTrans po raz pierwszy miało się także pojawiać stoisko narodowe – za jego przygotowanie odpowiadał PAIH. Miejsce to miało m.in. promować małe i średnie firmy z naszego kraju oraz udostępniać im miejsce do zorganizowania spotkań.

We wszystkich materiałach i serwisach targowych stoisko było oznaczone, ale na miejscu okazało się, że żadnego stoiska nie ma – została tylko pusta i niezagospodarowana przestrzeń. Na targach o tej wielkości to niezwykle rzadka sytuacja.

Jeszcze w czwartek (19 września) w tygodniu poprzedzającym targi PAIH prosił firmy, które wcześniej zgłaszały chęć udziału w targach i korzystania ze stoiska o wprowadzenie lub zaktualizowanie opracowywanego harmonogramu, co miało umożliwić zagwarantowanie dostępności przestrzeni na czas trwania spotkań.

Dopiero dzień później (20 września) po godzinie 16:00 PAIH poinformował zainteresowane firmy, że z przyczyn niezależnych zmuszony jest odwołać budowę stoiska narodowego. Była to już końcówka dnia roboczego, co oznaczało, że uczestnicy targów mieli na zmianę planów i reorganizację swojej obecności w Berlinie jeden dzień roboczy.


Odwołania uniemożliwiły zabudowę stoiska

Jak poinformował nas PAIH na zabudowę stoiska rozpisano przetarg i wyłoniono wykonawcę w drodze postępowania pn. „Usługi w zakresie kompleksowej organizacji stoisk narodowych, misji przyjazdowych oraz kampanii informacyjno-promocyjnych w ramach siedmiu Sektorowych Programów Promocji”, w tym dla sektora pojazdów szynowych.

– Stoisko narodowe nie zostało zrealizowane z powodu złożenia odwołania przez jednego z wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej. Działanie to spowodowało zablokowanie możliwości podpisania umowy z wykonawcą na budowę stoiska – wyjaśnia Marcin Graczyk, rzecznik prasowy PAIH.

Dodaje przy tym, że Agencja dokonała opłaty rezerwacyjnej na powierzchnię stoiska, wynikającej ze stawek wskazanych przez organizatora targów.

Rzecznik odniósł się także do kwestii związanych z kosztami poniesionymi przez przedsiębiorców, którzy chcieli skorzystać ze stoiska PAIH w Berlinie. – Zgodnie z Regulaminem przebywania na stoisku narodowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. na targach InnoTrans 2024 w Berlinie (Niemcy) w ramach realizacji projektu pn. „Umiędzynarodowienie MŚP – Brand HUB”, Agencja zapewnia jedynie bezpłatne korzystanie ze stoiska. Tym samym koszty logistyczne, tj. transportu, ubezpieczenia osób i produktów, noclegu, wyżywienia, wejściówek na targi itp. pokrywa przedsiębiorca – napisał Graczyk oraz dodał, że przedsiębiorcy mogli skorzystać z bezpłatnej przestrzeni dla potencjalnych spotkań i rozmów biznesowych, którą zapewnił organizator targów.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
Elester
Harting
METRANS

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

Zintegrowany transport

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

inf. pras. oprac. JR 04 kwietnia 2025

Drzwi Stadlera. Czyli odwołanie w przetargu na tramwaje dla Warszawy

Zintegrowany transport

Elbląg. Dostawcę tramwajów poznamy za kilka tygodni

Zintegrowany transport

Malinowski: PKP Intercity musi zwiększać podaż miejsc

Tabor i technika

Jakie strategie taborowe przyjmą przewoźnicy i producenci?

Tabor i technika

Zobacz również:

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

Zintegrowany transport

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

inf. pras. oprac. JR 04 kwietnia 2025

Drzwi Stadlera. Czyli odwołanie w przetargu na tramwaje dla Warszawy

Zintegrowany transport

Elbląg. Dostawcę tramwajów poznamy za kilka tygodni

Zintegrowany transport

Malinowski: PKP Intercity musi zwiększać podaż miejsc

Tabor i technika

Jakie strategie taborowe przyjmą przewoźnicy i producenci?

Tabor i technika

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5