– Naszą ambicją jest realizacja projektów wielkoskalowych, 1MW i więcej. W tym kierunku robimy już kolejny krok. Dla klienta z branży logistyki kolejowej budujemy farmę fotowoltaiczną o mocy 1MW – mówi Paweł Wac prezes zarządu Infra SILESIA w rozmowie z Rynkiem Kolejowym.
– Odnawialne źródła energii (OZE) w ciągu ostatnich lat stały się jednym z filarów polskiej „zielonej” transformacji, co widać w corocznych przyrostach zainstalowanej mocy. Dziś sam segment fotowoltaiki wyrażony w liczbach bezwzględnych to ponad 18 GW zainstalowanej mocy, co stanowi już prawie 30% łącznej mocy zainstalowanej w Polsce – mówi Paweł Was, prezes zarządu Infra Silesia.
Dodaje przy tym, że jest przekonany, że sektor OZE w kraju nadal będzie się rozwijał a Polska mierzy się z transformacją systemu energetycznego, a w tym kontekście budowa instalacji PV ma niezaprzeczalne uzasadnienie ekonomiczne oraz środowiskowe.
– Mając to na uwadze wydaje się, że kolejne inwestycje to tylko kwestia czasu. Naszą ambicją jest realizacja projektów wielkoskalowych, 1MW i więcej. Dla klienta z branży logistyki kolejowej budujemy farmę o mocy 1MW. Wytworzona energia elektryczna przez zabudowaną instalację będzie konsumowana na potrzeby własne (tzw. auto-konsumpcja) poprzez zasilenie zakładu produkcyjnego. Dzięki temu klient zredukuje koszty zakupu energii elektrycznej oraz znacząco obniży swój węglowy ślad – podkreśla Wac.
Infra SILESIA stawia jednak nie tylko na inwestycje w instalacje PV, ale także na innowacyjne rozwiązania w obszarze stosowanych materiałów, czy realizowanych usług. Spółka pracuje m.in. nad zastosowaniem podkładów polimerowych, których całkowity recykling i ponowne użycie po upływie okresu zdatności idealnie wpisuje się w zasadę gospodarki obiegu zamkniętego tzw. circular economy. – Są to co prawda rozwiązania na wejściu droższe niż standardowe, strunobetonowe czy drewniane, ale oferują żywotność do 50 lat bez konieczności utrzymywania i nakładów na wymianę – podkreśla prezes spółki.
– Jesteśmy także w awangardzie zastosowania dronów do monitorowania infrastruktury kolejowej. Chcemy, by dzięki specjalnej kamerze wysokiej rozdzielczości oraz dzięki algorytmom, które potrafią ocenić stan infrastruktury w niedalekiej przyszłości dron mógł wspomóc człowieka, a w przyszłości być może wykonywać przegląd infrastruktury autonomicznie. Już dziś drony stosujemy w budownictwie kolejowym, co pozwala nam sprawdzić przed rozpoczęciem prac jak wygląda infrastruktura przeznaczona do modernizacji – dodaje przedstawiciel Infra Silesia.
– Dziś Polska, ale również Europa jest w samym środku zielonej transformacji. Chcemy i będziemy ten proces wspierać, gdyż widzimy w nim potencjał dla budowy zdywersyfikowanego i innowacyjnego portfela naszych usług – zaznacza Wac.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.