Polska jest jednym z nielicznych krajów Europy, w których system GSM-R nie został jeszcze wdrożony. W świetle dążeń do ujednolicenia europejskiego systemu komunikacji wprowadzenie systemu GSM-R na terenie Polski w najbliższym czasie wydaje się nieuniknione. Dla wielu firm oznacza to szansę na rozwinięcie nowych projektów.
Jedną z części systemu GSM-R są wieże przekaźnikowe. Wdrażanie tego systemu spowoduje utworzenie się w Polsce rynku produkcji i instalacji takich konstrukcji. Jego skalę ocenia się jako bardzo dużą - w Polsce planuje się zainstalowanie systemu na prawie 15 tys. km dróg kolejowych, natomiast wieże stacji bazowych rozstawiane powinny być w odstępach od 7 do 15 km, co oznacza konieczność postawienia co najmniej tysiąca instalacji przekaźnikowych. Jedną z firm, która zwraca bardzo pilną uwagę na perspektywy dostawy wież dla GSM-R w Polsce jest niemiecka spółka Europoles, obecna na polskim rynku masztów i wież telekomunikacyjnych od 15 lat.
- Nasza firma w swoich planach przewiduje dostarczanie masztów dla spółek PKP na szeroką skalę. Udane inwestycje w krajach Europy Zachodniej powodują, że rynek systemu GSM-R nie pozostawia przed nami tajemnic. Firma była głównym dostawcą wież przekaźnikowych w Hiszpanii, Francji i Irlandii, a na terenie postawiliśmy ponad 90% masztów dla systemu GSM-R – informuje Katarzyna Guszczyńska z Europoles. - Przewidujemy ekspansję na rynku Polskim w szerokim zakresie, o czym świadczyć mogą liczne inwestycje poczynione w ostatnich latach na terenie kraju. Już teraz posiadamy 4 filie na terenie kraju, w których pracuje ponad 100 osób.
Europoles nie wyklucza inwestycji w nowy zakład, który mógłby się podjąć produkcji masztów na potrzeby projektów GSM – R.
Dla systemu GSM-R proponowane są strunobetonowe konstrukcje wież. Według Europoles ich zalety to wysoka trwałość i odporność na korozję, ułatwienie serwisu dzięki wyeliminowaniu połączeń kołnierzowych na rzecz teleskopowych, szybki montaż oraz wysoki stosunek wysokości wieży do jej średnicy.