Od września ubiegłego roku pociągi jeżdżą na zmodernizowanej linii kolejowej z Goleszowa do Cieszyna. Jest to najkrótsza trasa, która łączy stolicę województwa z powiatowym Cieszynem. Nieczynna wcześniej linia jest ważną arterią powiatu cieszyńskiego, która łączy gminy Chybie, Skoczów, Goleszów i Cieszyn. Zapytaliśmy Koleje Śląskie, jak kształtuje się frekwencja w pociągach na tej trasie.
Rzecznik prasowy Kolei Śląskich Maciej Zaremba w odpowiedzi na pytanie o frekwencję w pociągach wysłał do naszej redakcji dokładne dane uwzględniające poszczególne dni miesiąca oraz liczbę podróżnych korzystających z pociągów na trasie Skoczów-Cieszyn-Skoczów. Pozwala to wyliczyć średnią liczbę osób, która korzystała z danego pociągu, a także maksymalne oraz minimalne wartości obłożenia.
W porannym szycie nawet 79 osób
Z przesłanego zestawienia dowiedzieliśmy się, że w dzień roboczy w porannym szczycie ze Skoczowa do Cieszyna jeździ nawet 79 osób. Jednak średnia wartość w pociągu szkolnym (przyjazd na godzinę 7:36) to 51 osób. Biorąc pod uwagę dni wolne od szkoły oraz matury, które odbywały się w maju, wartość ta może być zaniżona w stosunku do innych miesięcy. Drugim w dobie pociągiem do Cieszyna podróżowało średnio 39 osób. Co warte zauważanie najwyższą frekwencją (maksymalnie 83 osoby) cieszył się także ten skład, ale kursujący w weekend w nieco krótszej relacji Goleszów (08:47) - Cieszyn (09:00). Jednoznacznie wskazuje na zainteresowanie weekendowymi wypadami np. z Katowic do Cieszyna.
Z zestawienia dowiadujemy się także, że w pozostałych godzinach pociągami jeździło około dwudziestu podróżnych, ale nie możemy tego przyjmować na normę, bo w poszczególne dni maja często między Katowicami, Skoczowem a Cieszynem podróżowały zorganizowane wycieczki. Grupy jeździły np. z nauczycielami pociągami do cieszyńskich szkół na dni otwarte, kiedy to młodzież kończąca szkołę podstawową miała możliwość poznania oferty szkół średnich w Cieszynie.
Po południu jeszcze lepiej
Jak nietrudno się domyślić, najwięcej podróżnych z Cieszyna do Skoczowa wracało po południu. Mowa tutaj o pociągach, które odjeżdżały z grodu nad Olzą o 14:31, 16:27, a także 18:24. Najwyższą frekwencję zanotował pociąg 94688 Cieszyn (14:31) - Skoczów (14:51), który zabrał na podkład 91 osób. Średnia tego pociągu w maju to 48 osób. Kolejne pociągi odjeżdżające z Cieszyna w dzień roboczy o 16:27 oraz 18:24 średnio zabierały na pokład 30 i 25 podróżnych. Maksymalnie obłożenie obu składów to 56 i 54 osoby.
W zestawieniu widać także, że podróżni jadący z Cieszyna chętnie korzystają z połączeń w kierunku stolicy województwa-Katowic, dzięki czemu pociągi z Cieszyna w godzinach dopołudniowych także się wypełniają. Szczególnie widać to w pociągu 94682, który odjeżdżał z Cieszyna o godzinie 8:20 i, mimo że średnio w dzień roboczy zabierał na pokład 17 osób, a w weekendy 28, to zdarzało się, że podróżowały nim w weekend nawet 63 osoby. Niewiele gorszą wartość notowano w tygodniu, kiedy pociągiem jechało nawet 51 osób.
Od września Koleje Śląskie
planują zwiększenie oferty przewozowej na tej linii o trzy pary nowych pociągów, o czym już pisaliśmy. Pojawi się możliwość dojazdu do Cieszyna na godzinę siódmą, zostanie także załatana czterogodzinna dziura w międzyszczycie, a po południu pociągi z Cieszyna do Skoczowa będą odjeżdżać w godzinnych odstępach, co ma szansę poprawić frekwencję również w pozostałych pociągach na linii.