W sprawozdaniu zarządu, którym kieruje Marek Chraniuk, pojawiły się informację dotyczące poziomu zatrudnienia w państwowej spółce przewozowej. Ile osób i na jakich stanowiskach pracuje w PKP Intercity?
Z ostatnim dniem grudnia 2020 PKP Intercity zatrudniało dokładnie 8322 pracowników. Najwięcej z nich pracowało w Zakładzie Centralnym Spółki z siedzibą w Warszawie. Były to 2703 osoby. W Zakładzie Południowym zatrudnionych jest 1926 osób, w Północnym 1749, Południowym 1926, a w Zachodnim 1233. W Centrali spółki, zajmującej się administracją, pracuje natomiast 711 osób.
Najwięcej pracowników w drużynach konduktorskich. Spory udział pracowników administracji
Jak kształtuje się podział obowiązków wśród tych 8322 osób? W drużynach konduktorskich, z którymi najczęściej mają styczność pasażerowie, pracuje 23,4% załogi. Na drugim miejscu plasują się zespoły drużyn trakcyjnych (maszyniści i pomocnicy maszynistów), których jest 17,5% ogółu pracowników. Na trzecim zaś miejscu znajdują się... pracownicy administracyjni. Stanowią aż 17,4% załogi, przed zespołami rewizji technicznej (15,1%) i kasjerami (8,5%).
W 2020 roku nastąpił wzrost liczby pracowników w wieku od 26 do 35 lat. Wzrost spowodowany był prowadzonymi procesami rekrutacji do zespołów trakcyjnych oraz na pozostałe stanowiska robotnicze celem niwelowania skutków powstającej luki pokoleniowej w tych grupach zawodowych. Najliczniejszą grupą pozostają osoby w przedziale wiekowym 46-55 lat (28,4%). Najmniej liczna pozostaje grupa osób w wieku do 25 lat (7%) – pisze w sprawozdaniu PKP Intercity.
Jeśli chodzi o wykształcenie załogi spółki, to najliczniejsza grupa pracowników posiada wykształcenie średnie lub wyższe. W 2020 roku nastąpił wzrost udziału pracowników z wykształceniem wyższym (o 0,6 punktu procentowego) przy jednoczesnym spadku udziału pracowników z wykształceniem zasadniczym (w dół o 0,5 punktu procentowego) oraz wykształceniem podstawowym (-0,1 p.p). Liczba pracowników z wykształceniem średnim pozostała na tym samym poziomie.
Średni staż pracy i podział pracowników ze względu na płeć
Według stanu zatrudnienia na koniec grudnia 2020 roku najliczniejszą grupę zawodową stanowili pracownicy ze stażem pracy powyżej 30 lat. Stanowią oni 36,3% zatrudnionych w spółce. Największy spadek miał miejsce wśród pracowników ze stażem pracy w przedziale 21-30 lat – o 159 osób (zmiana o 15,5%). Główną przyczyną tego spadku są odejścia na emeryturę.
Na koniec 2020 roku wśród zatrudnionych pracowników w Spółce 71,7% stanowili mężczyźni a 28,3% kobiety. Oznacza to, że udział kobiet i mężczyzn w strukturze zatrudnienia pozostał bez zmian.
IC: struktura zatrudnienia odpowiada bieżącym potrzebom spółki
– Struktura zatrudnienia odpowiada bieżącym potrzebom spółki wynikającym z wykonywanej pracy. W latach 2013-19 średnia wieku w całej spółce rokrocznie spadała, co uległo zahamowaniu dopiero w ubiegłym roku ze względu na znaczne ograniczenie procesów rekrutacyjnych wynikające z pandemii (obecnie średnia wieku to 44 lata). Jeśli chodzi o strukturę wiekową, w dwóch największych grupach zawodowych jest ona już teraz zadowalająca i cały czas się poprawia, zwłaszcza w zespole drużyn trakcyjnych, gdzie widoczna jest wyraźna przewaga pracowników w grupach wiekowych 25-40 lat. W kasach biletowych oraz zespołach zaplecza technicznego pracownicy w wieku przedemerytalnym stanowią znaczną część załogi, jednak spółka cyklicznie prowadzi procesy rekrutacyjne na te stanowiska oraz inne działania zapobiegające luce pokoleniowej – komentuje PKP Intercity.
– Ze względu na założone w strategii spółki systematyczne zwiększanie pracy przewozowej w kolejnych latach zamierzamy sukcesywnie zwiększać zatrudnienie (w zasadzie we wszystkich zespołach), a tym samym dalej zmniejszać średni wiek pracowników – odpowiedziała na nasze pytania dotyczące zatrudnienia rzeczniczka spółki Katarzyna Grzduk.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.