Dobiega końca duża inwestycja na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie. Dzięki niej Służba Celna zyska urządzenie rtg do prześwietlania wagonów. Pozwoli ono na skuteczniejszą walkę z kontrabandą.
Pociągi towarowe, głównie ze względu na trudność ich sposób kontroli, wykorzystywane są do przemytu papierosów. W przewozach masowych, takich jak np. kukurydza czy rudy, niezwykle trudno jest wykryć kontrabandę. Jednak już w listopadzie celnicy zyskają nowe narzędzie, za sprawą którego łatwiej będą mogli kontrolować wagony przekraczające granicę w Hrubieszowie. - Dzięki urządzeniu rtg Służba Celna będzie miała możliwość prześwietlenia wagonów i na tej podstawie dokonania oceny, które z nich należy skierować do szczegółowej kontroli. Przykładowo na monitorze będzie widać, czy przewożony materiał ma strukturę jednorodną, czy są tam jakieś przedmioty odbiegające od reszty towaru - informuje „Rynek Kolejowy” starszy aspirant celny Marzena Siemieniuk, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
Jak zapewnia przedstawicielka Służby Celnej urządzenie to jest bezpieczne dla ludzi i środowiska. Aby uruchomić nowe urządzenie niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej.
- Wykonawca zobowiązany jest do wzniesienia budynku obsługi, przygotowania przyłącza energetycznego, zasilania awaryjnego poprzez agregat prądotwórczy, przyłącza do sieci telekomunikacyjnej, ogrodzenia terenu itp. Ponadto zapewnia obsługę serwisową i gwarancyjną urządzenia oraz gwarantuje przeszkolenie funkcjonariuszy celnych z obsługi sprzętu i obsługi serwisowej – mówi starszy aspirant celny Marzena Siemieniuk.
Inwestycja Służby Celnej o wartości 16,4 mln zł (brutto) realizowana jest przez Bumar Sp..z o.o. z siedzibą w Warszawie i Nuctech Company Limited z siedzibą w Pekinie. Całość zadania sfinansowana jest z budżetu państwa.