Wyprodukowany w Lubaniu Śląskim SR71-04 stał się jednym z nielicznych pojazdów kolejowej służby energetycznej eksponowanych w polskich placówkach o charakterze muzealnym. Przed kilkoma dniami stał się on bowiem własnością Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, które opiekuje się parowozownią w Skierniewicach i gromadzi na jej terenie zabytki kolejnictwa. Działania organizacji skupiają się aktualnie m.in. na remoncie dachu historycznego obiektu.
W minioną sobotę 6 października odbyło się uroczyste przekazanie wagonu spalinowego SR71-04 Polskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei, które opiekuje się skierniewicką parowozownią. To właśnie tam stacjonować będzie
wycofany ze służby w PKP Energetyka pojazd. Bez wątpienia stanie się on jedną z największych atrakcji placówki o charakterze muzealnym – choć jest on o wiele młodszy niż wiele prezentowanych tam zimnych parowozów, kolekcja taboru technicznego zgromadzona w polskich muzeach jest bardzo skromna.
Produkt jednego z nieistniejących ZNTK Wagon został wyprodukowany w nieistniejących już Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Lubaniu Śląskim w 1975 r. Był jednym z 23 egzemplarzy serii i eksploatowano go kolejno w zakładach PKP w Jaworzynie Śląskiej i Katowicach oraz w Zakładzie Górnośląskim PKP Energetyka. Pojazd wyposażony jest w stanowisko do obserwacji sieci trakcyjnej oraz w ruchomy pomost, stojąc na którym, można było dokonywać napraw. Kolejowa spółka zdecydowała się oddać historyczny wagon PSMK, bo obecnie wykorzystuje ona nowocześniejsze pojazdy z umożliwiającym potokową wymianę sieci trakcyjnej FUM100 na czele.
– Dzięki nowszym pojazdom jesteśmy w stanie świadczyć dla naszego głównego klienta, jakim są PKP PLK, usługi coraz wyższej jakości – podkreślił Marcin Zalewski, pełnomocnik zarządu PKP Energetyka ds. bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Zaznaczył, że czas wywieszania sieci trakcyjnej przez FUM100 jest aż czterokrotnie krótszy niż przy tradycyjnej pracy elektromonterów. – Jednak szukając pól do dalszego rozwoju, zawsze czerpiemy z historii i budujemy na jej fundamencie, dlatego szczególnie cieszymy się, że przekazaliśmy do Parowozowni SR71, który stanowi bardzo ważny element historii naszej firmy – podsumował swoje wystąpienie.
PSMK szuka środków na remont dachu parowozowni – Parowozownia jest miejscem naprawdę unikalnym. Myślę, że świadczy o tym choćby liczba osób odwiedzających ją każdego roku gości – stwierdził natomiast Dariusz Chęcielewski, radny Skierniewic reprezentujący również prezydenta miasta. – Prezydent bardzo sobie chwali współpracę z PSMK przy organizacji różnego rodzaju podejmowanych razem projektów – dodał.
Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes PSMK, apelowała przy okazji przekazania SR71 o wsparcie finansowe ze strony władz miejskich. Stowarzyszenie potrzebuje bowiem środków na remont dachu swojego obiektu. Przypomnijmy, że niedawno dotację na ten cel
przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.