Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Grupa PKP otworzyła wystawę „Czas Niezłomnych” na dworcu Warszawa Centralna. Również na innych dworcach kolejarze włączą się w obchody, będące elementem imprez na stulecie niepodległości kraju.
Żołnierze Wyklęci zostaną upamiętnieni na dworcach kategorii Premium; podróżni będą mogli dowiedzieć się więcej o ich historii. W ramach akcji na dworcach w całej Polsce na nośnikach będących w zasobach PKP SA zostaną umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. Znajdą się tam także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. W ten sposób Grupa PKP i IPN chcą zachęcić pasażerów, by w trakcie podróży pociągiem zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych. Rozpowszechniane będą także broszury przygotowane przez IPN.
Na Dworcu Centralnym stanęła również wystawa „Czas Niezłomnych”, która prezentuje najważniejsze postaci i wydarzenia z historii polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 roku. Wystawa będzie dostępna w Warszawie do połowy marca, a potem będzie wizytować kolejne najważniejsze dworce w kraju. – Ze względu na naszą długoletnią tradycję chcemy angażować się w promowanie polskiej historii, przybliżając Polakom najważniejsze wydarzenia w naszych dziejach. Dziś włączamy się w kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W zasobach PKP znajduje się bardzo duża liczba miejsc, dzięki którym możemy trafiać z określonymi treściami do podróżnych. Czujemy się społecznie odpowiedzialni za propagowanie polskiej historii i kultury – mówi prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński.
Żołnierze Wyklęci honorowymi gośćmi na otwarciu
Honorowymi gośćmi otwarcia wystawy byli sami Żołnierze Wyklęci – mjr Zbigniew Matysiak ps "Kowboj" i mjr Wacław Sikorski ps "Bocian". – Walka, którą podjęli, kończyła się dla wielu śmiercią lub wyrokiem śmierci, tak jak dla majora Sikorskiego, obecnego tu z nami (wyrok nie został wykonany – przyp. RK). Pochodzi on z rodziny kolejarskiej, co dla nas również ma charakter symboliczny. Wiedza i pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest niezmiernie ważna, ponieważ stanowi ona łącznik pomiędzy dzisiejszą polską a II Rzeczpospolitą – powiedział członek zarządu PKP SA Andrzej Olszewski.
– Polska kolej włącza się w obchody dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych, którą zapoczątkował śp. Prezydent Lech Kaczyński, odpowiadając na potrzebę społeczną, która rodziła się wcześniej i została ubrana w formalny wymiar z wyborem dnia 1 marca jako rocznicy zabójstwa reprezentantów IV komendy WIN–u – powiedział, otwierając wystawę, wiceminister Andrzej Bittel.
– Żołnierze Wyklęci zostali niegdyś brutalnie usunięci z historii Polski. Dzisiaj upominamy się o ich pamięć. Cały czas mamy dużo do zrobienia w kwestii edukowania o ich historii, o potwornych zbrodniach, jakie komuniści dokonali na podziemiu antykomunistycznym i na całym polskim narodzie. Cieszę się, że spółki kolejowe, w których zasobach są chociażby przestrzenie dworcowe się w tą wielką, edukacyjną misję włączają. W ten sposób spłacamy dług bohaterom i oddajemy należne im w historii miejsce – dodał Bittel.
Współpraca z IPN
Akcja jest efektem współpracy spółek Grupy PKP, Fundacji Grupy PKP i Instytutu Pamięci Narodowej. – Instytut Pamięci Narodowej przez długi czas był sam w walce o pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Dziś coraz więcej instytucji angażuje się w przywracanie pamięci o nich, ale co najważniejsze, ten proces rozpoczęli ludzi młodzi. – podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek.
– Żołnierze Wyklęci walką i oddaniem dla idei wolnej Ojczyzny pokazywali swoje przywiązanie do Polski Niepodległej, zrodzonej w 1918 r. Dziś oddajemy im cześć i staramy się upamiętnić ich bohaterskie zmagania. Cieszymy się, że przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Polskimi Kolejami Państwowymi, dzięki którym o niezłomnych uczestnikach powojennego podziemia antykomunistycznego dowie się wielu naszych rodaków – dodawał prezes IPN.
Polskie Koleje Państwowe aktywnie włączają się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiejsza uroczystość to pierwsza większa akcja z okazji rocznicy, ale na pewno nie ostatnia. PKP SA jest oficjalnym partnerem programu Niepodległa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.