Zmieniły się uprawnienia do korzystania z ulgowych i bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Grudziądzu. Nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2013. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni podczas posiedzenia, które odbyło się 26 września.
Jak informuje Biuro Prezydenta, zasady, które obowiązywały dotychczas wprowadzono uchwałą z 29 października 2003 r. W taryfie opłat za usługi grudziądzkiej komunikacji miejskiej przewidziano zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłat dla 14 grup społecznych, z których tylko 2 - Posłowie i Senatorowie, a także inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu i wojskowemu zaliczonemu do I grupy - uprawnione są do przejazdów bezpłatnych na mocy odpowiednich ustaw. Pozostałe 12 grup społecznych otrzymało uprawnienia do przejazdów bezpłatnych wyłącznie w drodze uchwały Rady Miejskiej Grudziądza. Do przejazdów ulgowych - z ulgą w 50% - uprawniono z kolei 9 grup, wśród których 2 - studenci szkół wyższych lub zawodowych oraz słuchacze kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych, a także kombatanci i inne osoby uprawnione na podstawie ustawy o kombatantach - uprawnione są do ulgi na mocy regulujących tę kwestię różnych ustaw.
Przypomnijmy, jak wynika z badań marketingowych struktury popytu, przeprowadzonych w sieciach komunikacyjnych w miastach wielkości Grudziądza, największy wpływ na utratę dochodów z tytułu uprawnień do przejazdów bezpłatnych, ma realizacja przejazdów bezpłatnych ze względu na wiek. W miastach, w których próg bezpłatnych przejazdów ze względu na wiek ukształtowano na poziomie 70 lat, udział tej grupy społecznej w całkowitej kwocie utraty dochodów z tytułu zwolnień z opłat, zarówno wynikających z ustaw, jak i uchwał samorządów, wynosi ok. 80%, a w łącznej kwocie utraty dochodów z tytułu zwolnień i ulg - ok. 50%.
- W Grudziądzu do tej pory pułap wieku uprawniający do przejazdów bezpłatnych wynosił 65 lat. Takie regulacje funkcjonują jedynie w 10 na 150 sieci komunikacji miejskiej w kraju. Dominuje próg 70 lat. Uchwala Rady Miejskiej wprowadziła nowe zapisy, czyli podniesienie wieku z 65 na 70 lat, przy czym uprawnione do bezpłatnych przejazdów będą także osoby, które do 31 grudnia br. ukończą 65 lat - mówi Teresa Kleczewska, Naczelnik Wydziału Transportu.
W Grudziądzu, wiosną 2011 r., wykonano kompleksowe badania wielkości i struktury popytu. Ustalono, że przy progu 65 lat, uprawniającym do przejazdów bezpłatnych, osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych ze względu na wiek stanowiły 21,33% wszystkich pasażerów grudziądzkiej komunikacji miejskiej w skali przeciętnego miesiąca. Średnio miesięcznie realizowanych jest aż 286 226 przejazdów bezpłatnych wynikających z ulgi na wiek. Osoby w wieku 65-70 lat, jeśli nie są w stosunku pracy powodującym zawieszenie świadczeń emerytalnych lub rentowych, mają prawo do przejazdów ulgowych. Oznacza to, że pozbawienie ich możliwości korzystania z przejazdów bezpłatnych ze względu na wiek, z reguły nie będzie się wiązać z koniecznością zakupu biletu normalnego.
Warto dodać, że do grupy osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów wprowadzono nową grupę - wolontariuszy uczestniczących w akcjach charytatywnych lub społecznych.