- Około setka górników z Sierpnia 80, około godziny 8. pojawiła się w pobliżu elektrowni, należącej do jednej z największych spółek energetycznych Grupy Tauron - przekazał reporter Polsat News Krzysztof Bąk, który jest na miejscu. Związkowcy protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski.
Jak relacjonuje Polsat News, grupa górników od rana blokuje tory, którymi - jak twierdzą związkowcy - do elektrowni wjeżdża węgiel z Rosji. Informację o blokadzie torów potwierdziła rzeczniczka mikołowskiej policji sierż. szt. Ewa Sikora. - Wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie, a górników odesłać na postojowe – przekonuje Sierpień 80, który wzywa rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych podmiotów. Domagają się także skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.
Jak relacjonują związkowcy, kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów. "Na zwałach kopalni zalega tak dużo węgla, że wkrótce wydobycie na tychże kopalniach trzeba będzie zatrzymać, a górników odesłać na przymusowe postojowe. Aby zobrazować skalę problemu, należy podkreślić, że na zwałach kopalni 'Jankowice' leży ponad 260 tysięcy ton węgla, podczas gdy całkowita pojemność tych zwałów wynosi niewiele ponad 300 tys. Na zwałach kopalni 'Rydułtowy' leży ok. 20 tys. ton, a pojemność tych zwałów to nieco ponad 50 tysięcy ton" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie WZZ "Sierpień 80".
Import węgla od kilku lat rósł. W
rekordowym pod tym względem roku 2018 do Polski napłynęło 19,7 mln ton surowca z zagranicy, głównie z Rosji. "W Elektrowni Łaziska nie korzystamy z węgla pochodzącego z Rosji. W Łaziskach, podobnie jak w całym segmencie wytwarzania Grupy Tauron, węgiel kupowany jest wyłącznie na rynku krajowym, u największych podmiotów zajmujących się produkcją i obrotem paliwami" – napisała w komentarzu przysłanym Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera.
Warto dodać, że W tym tygodniu Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o uruchomieniu przyjmowania węgla przez centralny magazyn w Ostrowie Wielkopolskim. "Dzięki temu polskie kopalnie mogą bezpiecznie pracować. Na tę chwilę do magazynu trafiło ok. 300 tys. ton węgla" -
napisało MAP.