Partnerzy serwisu:
Zintegrowany transport

GOP: Używane wagony ratują TŚ przed zapaścią

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-02-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

ZINTEGROWANY TRANSPORT
GOP: Używane wagony ratują TŚ przed zapaścią
Zła sytuacja taborowa Tramwajów Śląskich zmusiła przedsiębiorstwo do intensywnych w ostatnich latach zakupów wagonów używanych. Aż co czwarty wagon jeżdżący dziś po górnośląskiej sieci spędził młodość w innym mieście. Zakup dwukierunkowych wozów z Frankfurtu nad Menem pozwolił też na sprawniejszą organizację transportu w czasie remontów.

Tabor Tramwajów Śląskich początku XXI wieku prezentował się katastrofalnie. Wagony generacji 105N przez lata eksploatacji nie przechodziły żadnych większych modernizacji, a wysłużone przegobowe 102Na właśnie wyjeżdżały swoje ostatnie kilometry. Dostawy Citadisów 116Nd z lat 2000 – 2001 nie pozwoliły na radykalną poprawę tego stanu, 17 fabrycznie nowych wagonów z chorzowskiego Konstalu stanowiło ledwie kilka procent liniowych wozów przedsiębiorstwa.

O skali problemu najlepiej świadczy fakt, że zaradzono mu ściągając na Śląsk wagony, które... w innym polskim mieście przeznaczono pierwotnie do kasacji. Śląskie „stopiątki” zostały bowiem częściowo zastąpione tramwajami tego samego typu z Krakowa. Pierwsze dwa z małopolskich konstali przybyły na Śląsk w zamian za wypożyczony do MPK Kraków skład dwukierunkowych 111N, który obsługiwał zakończoną wówczas ślepo nowo otwartą trasę na ul. Pawią.

„Zastępcze” wagony trafiły do zajezdni w Gliwicach i po kilku dniach bez specjalnych przygotowań, w krakowskim malowaniu, wyjechały na trasy. Były w dużo lepszym stanie technicznym i wizualnym niż tabor eksploatowany tam od nowości, więc TŚ zdecydowały się na odkupienie wagonów, które w Krakowie stały się zbędne po dostawach niskopodłogowych bombardierów. Łącznie w latach 2006 – 2009 na Górny Śląsk trafiło aż 37 używanych „stopiątek”, które wprowadzano do ruchu praktycznie nie dokonując w nich żadnych zmian. Ostatni jeździł po GOP w krakowskich barwach aż do 2012 roku. Część spośród kupionych wówczas tramwajów została już skasowana.

Kolejne dostawy wiązały się już z wprowadzeniem na śląską sieć nowych typów wagonów. W styczniu 2010 do TŚ trafił pierwszy wagon nietypowej serii Pt eksploatowany wcześniej we Frankfurcie nad Menem. Dwukierunkowy, trzyczłonowy tramwaj z fabryki Duewag został wyprodukowany zgodnie ze standardami tzw. pre-metra z wysokimi peronami, stąd też jego drzwi znajdują się na sporej wysokości. Przy normalnych przystankach konieczne jest wysunięcie dodatkowych schodów.

Wagon ten trafił początkowo tylko na testy, które wypadły pomyślnie – duewag nie sprawiał większych problemów eksploatacyjnych. W tym samym roku TŚ kupiły więc 10 wagonów tej serii wyprodukowanych w latach 1972 – 73, z czego osiem weszło do eksploatacji liniowej (pozostałe służą jako dawcy części). Kolejnych pięć przyjechało na przełomie roku 2012 i 2013. Niektóre wciąż czekają na modernizację połączoną z dostosowaniem do polskich norm. Te wyposażone w dwie kabiny i drzwi po obu stronach wagony znakomicie sprawdzają się tam, gdzie ze względu na remonty nie można zawrócić na pętli. Obecnie kursują m.in. na zakończonej w Niwce linii 26.

To tylko fragment artykułu. Więcej na stronie Transport-publiczny.pl

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wracają tramwaje z Katowic do Sosnowca przez Szopienice

Zintegrowany transport

Wracają tramwaje z Katowic do Sosnowca przez Szopienice

Redakcja/inf. pras. 26 lipca 2023

Tramwaje Śląskie. Jest umowa na przebudowę pętli Chebzie

Zintegrowany transport

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Wracają tramwaje z Katowic do Sosnowca przez Szopienice

Zintegrowany transport

Wracają tramwaje z Katowic do Sosnowca przez Szopienice

Redakcja/inf. pras. 26 lipca 2023

Tramwaje Śląskie. Jest umowa na przebudowę pętli Chebzie

Zintegrowany transport

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5