Budowa nowej linii kolejowej prowadzącej do gminy Kleszczów ma mieć duże znaczenie gospodarcze dla powiatu bełchatowskiego. Z jednej strony inwestycja ma wspomóc tworzenie nowych zakładów w tamtejszej strefie przemysłowej, z drugiej – ułatwić dojazd do nich pracownikom z Bełchatowa. Miasto to ma także uzyskać dogodne połączenie z Łodzią.
W czwartek województwo łódzkie
poinformowało o swoich planach dotyczących udziału w rządowym programie Kolej+. Jednym z najważniejszych zaproponowanych działań jest modernizacja linii kolejowej nr 24 z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa i Rogowca. Zgodnie z treścią listu intencyjnego podpisanego przez marszałka województwa Grzegorza Schreibera i przedstawicieli samorządów lokalnych elementem inwestycji ma być także budowa nowego odcinka torów prowadzących z Bełchatowa w rejon Kleszczowa.
Z Bełchatowa do pracy pod Kleszczowem pociągiem elektrycznym? – Nasza gmina od lat zabiegała o połączenie kolejowe – mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów. Wskazuje on przy tym przede wszystkim na rolę, jaką nowy odcinek może odegrać w ruchu towarowym. – Mamy kilka stref przemysłowych, a połączenie kolejowe to szansa na nowe miejsca pracy – wskazywał. Dodał, że nowi pracownicy, choćby z Bełchatowa, mogliby dojeżdżać do stref pociągiem.
Jak wynika z treści materiałów przekazanych nam przez Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, nowy odcinek miałby kończyć się we wsi Bogumiłów. Formalnie miejscowość zamieszkuje jedynie kilkanaście osób. Nowo wybudowany odcinek miałby mieć ok. 7,2 km długości. Zmodernizowano by natomiast ok. 34,3 km istniejącej infrastruktury. Wykorzystany zostałby więc cały istniejący przebieg linii nr 24 – zarówno pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Bełchatowem, jak i na dalszym odcinku.
Wspieranie rozwoju gospodarczego i walka z wykluczeniem transportowym Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska podkreślała przy tym, że realizacja inwestycji oznaczałaby dla bełchatowian przywrócenie możliwości dogodnego dojazdu m.in. do Łodzi. Również ona liczy, że modernizacja trasy pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy tej części województwa. W podobnym tonie wypowiadał się podczas niedawnej konferencji prasowej w Bełchatowie łódzki marszałek Grzegorz Schreiber.
Zwracał on też uwagę na istniejący problem wykluczenia komunikacyjnego. Podkreślał, że samorząd mocno zaangażował się w ubiegłym roku w tworzenie systemu wojewódzkich linii autobusowych dofinansowanych z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. – Teraz robimy kolejny krok w tym samym kierunku – ocenił.