15 października br. Europejski Komitet Regionów przyjął na sesji plenarnej Opinię ws. Europejskiego Roku Kolei 2021, przygotowaną przez Przedstawicielstwo PKP w Brukseli.
Opinia, która została przygotowana przez Przedstawicielstwo PKP w Brukseli, składa się trzech części. W pierwszej podkreślone zostały rola i wkład kolei na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego europejskich regionów, zrównoważonej mobilności i osiągnięcia celów klimatycznych zdefiniowanych w strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityce transportowej UE. W części drugiej wskazane zostały wyzwania stojące przed europejską koleją i zalecenia Komitetu Regionów na rzecz jej promocji i rozwoju. Ostatnia cześć opisuje zalecenia Komitetu Regionów w zakresie efektywnych form promocji transportu kolejowego w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021.
W opinii podkreślono, iż w dążeniach na rzecz zwiększenia roli kolei w unijnym rynku transportowym, trzeba pamiętać zarówno o działaniach legislacyjnych, jak i promocyjnych.
Opinia EKR trafi do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego jako dokument opiniotwórczy pomocny w pracach legislacyjnych dotyczących przyszłego unijnego rozporządzenia w przedmiocie regulacji.
W sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (EKR), w trakcie której Komitet przyjął jednogłośnie Opinię w sprawie Europejskiego Roku Kolei 2021, udział wzięli Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz Tomasz Lachowicz, dyrektor Przedstawicielstwa PKP w Brukseli.
Celem organizacji Europejskiego Roku Kolei (2021) ma być promowanie kolei jako atrakcyjnego, bezpiecznego, innowacyjnego i ekologicznego środka transportu. Promocja ta ma przybrać formę inicjatyw, wystaw i imprez służących podkreśleniu znaczenie kolei w systemie transportowym i gospodarczym UE (m.in. przez udział w Targach Kolejowych TRAKO 2021 w Gdańsku). Kolejną formą działań prowadzonych na rzecz promowania kolei mają być kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie roli i wartości transportu kolejowego oraz dzielenia się̨ doświadczeniami i dobrymi praktykami przez władze regionalne i lokalne, firmy kolejowe, przedstawicieli instytucji unijnych.
Ustanowienie roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei ma pomóc w realizacji celów klimatycznych Unii w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Wybór roku 2021 wiąże się z pierwszym rokiem wdrażania przepisów Czwartego Pakietu Kolejowego, który zakłada stworzenie w Europie jednolitego obszaru kolejowego, modernizację kolei oraz większe uwolnienie rynku przewozów pasażerskich. W 2021 roku przypada również 175. rocznica budowy połączenia kolejowego pomiędzy Paryżem i Brukselą.
W roku 2021 przypada także 95. rocznica utworzenia Polskich Kolei Państwowych, jako przedsiębiorstwa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.