Od kilkunastu lat zakup biletu na wagon sypialny lub z miejscami do leżenia dla wielu osób jest skrajnie trudny. Zainteresowanie jest bardzo duże, a osoby, które nie chcą lub nie mogą kupić biletu na te wagony przez internet, ustawiają się w długich kolejkach parę godzin przed rozpoczęciem ich sprzedaży… z miesięcznym wyprzedzeniem. Gdzie pojedziemy wagonem sypialnym i kuszetą w tym sezonie?
Jak informuje rzeczniczka prasowy PKP Intercity Marta Ziemska, spółka planuje w tegoroczne wakacje wykorzystać do obsługi wakacyjnych połączeń 42 wagony sypialne oraz 12 wagonów z miejscami do leżenia. Pojazdy będą kursowały na tych samych relacjach co rok temu i zawiozą podróżnych do miejscowości wypoczynkowych: Kołobrzegu, Helu, Łeby, Świnoujścia, Zakopanego, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby – dodaje rzeczniczka. Łącznie wagony sypialne spotkamy w dwunastu pociągach, a kuszety - w kolejnych pięciu.
Z oferty wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia w dalszym ciągu będą wyłączone takie kurorty jak Krynica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój, gdzie w przeszłości docierały takie wagony między innymi z Gdyni czy Warszawy. Podobnymi wagonami nie dojedziemy także na Warmię i Mazury. Ostatni wagon sypialny, który kursował w nocnym pociągu Szczecin Główny – Olszyn – Białystok, przestał kursować wraz z wycofaniem tego pociągu z oferty pociągów nocnych. Zmianie nie uleganie także oferta kierunków zagranicznych, a trzeba dodać, że w przeszłości polskie wagony sypialne i z miejscami do leżenia docierały do Warny, Burgas, Splitu, a nawet Stambułu,
o czym pisaliśmy na naszych łamach.
Jak dodaje Marta Ziemska - W ramach toczącego się postępowania na zakup 300 wagonów z prawem opcji na kolejne 150 pojazdów, chcemy nabyć 39 wagonów z miejscami do leżenia. Dlatego można mieć nadzieję, że w przyszłości lista miast do których dojedziemy wagonami z miejscami do leżenia zostanie zwiększona.
Poniżej prezentujemy zestawienie pociągów z miejscami do leżenia i sypialnymi:
Oprac. Przemysław Brych