Jak już informowaliśmy, planowana w Gdańsku nowa arteria zwana roboczo „Nową Politechniczną” zmieniła się w projekt linii tramwajowej, i to prowadzącej zupełnie inną trasą. Z perspektywy kilku dni możemy się pokusić o głębszą analizę nowego projektu.
Przypomnijmy najpierw przebieg trasy projektu, który prezydent Paweł Adamowicz nazwał GPW – Gdańsk Południe-Wrzeszcz (o prezentacji pisaliśmy tutaj). Od razu rzuca się w oczy, że nazwa nowej linii, „Gdańsk Południe-Wrzeszcz”, jest mocno na wyrost. W rzeczywistości jest to tramwaj łączący Piecki z Wrzeszczem oraz dodatkowa wewnętrzna linia we Wrzeszczu. To właśnie Nowa Politechniczna (więcej o kontrowersyjnym projekcie pisaliśmy tutaj) była projektowana jako połączenie nowych dzielnic południowych, najkrótszą trasą, z Wrzeszczem. Nie oznacza to końca nadziei na połączenie w takiej właśnie relacji – w przyszłości może ona zostać obsłużona linią biegnącą z Piecek istniejącą bocznicą tramwajową do Migowa i dalej nową linią na południe. Niemniej warto pamiętać, że projekt GPW to w tej chwili zupełnie inna koncepcja służąca innym osiedlom.
Czy jest przez to gorsza? Bynajmniej. Osiedla obszaru „Gdańsk Południe” charakteryzują się ekstensywną zabudową w postaci wysp blokowisk przedzielonych pustkami osadniczymi. Jest to sama w sobie fatalna sytuacja, niemniej póki nie nastąpi zdecydowana zmiana ogólnej wizji urbanistycznej tego obszaru, transport musi funkcjonować w takich warunkach, jakie są teraz i w przewidywalnej przyszłości. Dotyczy to w szczególności transportu szynowego, który najlepiej radzi sobie w warunkach dużej koncentracji ludności, a taką spotykamy w starych, z rozmysłem zaprojektowanych osiedlach blokowych z czasów PRL. Dlatego dodatkowa linia na takie właśnie osiedle Piecki-Migowo wydaje się być znacznie efektywniejsza od obsługi transportem szynowym rozległych połaci Łostowic (gdzie jedna linia tramwajowa już dociera), a kiedy na południu dojdzie do dogęszczenia zabudowy, będzie można dość łatwo doprowadzić linię od Migowa.
Więcej na portalu Transport-publiczny.pl
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
