Forum Towarowych Operatorów Kolejowych to coroczne spotkanie branżowe, skupiające działających w naszym kraju przewoźników. Przez lata wydarzenie stało się podstawową platformą dla dyskusji, wymiany opinii i artykułowania postulatów tego sektora biznesu. W tym roku dwa główne tematy, które zostaną poruszone to transport intermodalny i stawki za dostęp do infrastruktury kolejowej.
W kolejnych latach kolejowe przewozy towarowe w naszym kraju będą z pewnością uzależnione od bieżącej koniunktury gospodarczej, ale jako największa szansa dla rozwoju i zwiększania przewozów koleją wymieniany jest transport intermodalny. Zapowiadane są inwestycje w terminale i tabor. Kłopotem wciąż pozostają uregulowania prawne i niedostateczne uprzywilejowanie intermodalu w systemie transportowym państwa. Ten rodzaj transportu jest szansą, ale jako główne zagrożenie wskazywane są wysokość i sposób naliczania stawek za dostęp do infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Jak podkreślają przewoźnicy, jest to jeden z głównych czynników mających wpływ na prowadzenie przez nich działalności. Według danych przekazywanych przez te podmioty, opłaty za dostęp do sieci kolejowej to nawet 30 proc. ponoszonych przez nich kosztów stałych. Bardzo często pojawiają się głosy, że ich poziom jest zbyt wysoki, a sposób ustalania – skomplikowany i niezrozumiały. O tych i innych problemach branży dyskutować będą uczestnicy organizowanego przez TOR Konferencje Forum Towarowych Operatorów Kolejowych.
Główne tematy, które zostaną poruszone w trakcie konferencji:
-
Polityka państwa wobec przewozów intermodalnych - inwestycje a oczekiwania,
-
Rozwój przewozów kontenerowych a rozwój gospodarczy kraju,
-
Rola stawek dostępu do infrastruktury w kształtowaniu systemu przewozów towarowych w Polsce,
-
Przyszłość przewozów intermodalnych w oparciu o potencjał tranzytowy Polski,
-
Stawki dostępu do infrastruktury a kształtowanie rynku kolejowych przewozów towarowych w perspektywie przychodów PKP PLK,
-
Infrastruktura przeładunkowa i możliwości operatorów,
-
Rozlokowanie terminali lądowych w Polsce a atrakcyjność oferty intermodalnej,
-
Morskie terminale kontenerowe - kierunki rozwoju,
-
Infrastruktura rozrządowa w portach morskich,
-
Deregulacja w transporcie a atrakcyjność polskich portów morskich
Więcej na temat programu i rejestracji - tutaj.
Forum towarzyszyć będzie konferencja poświęcona problematyce pracy maszynisty. Spotkanie „Zasady zatrudniania, szkolenia i pracy maszynistów”, organizowane przez ZDG TOR 20 czerwca w Warszawie podejmie kwestie związane z prawem i praktyką w tej sferze. Więcej informacji na temat tej konferencji – tutaj.