Partnerzy serwisu:
Biznes

Flixmobility zrywa umowę z Leo Expressem w Niemczech. Czeska firma ma problem

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
09-10-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Flixmobility zrywa umowę z Leo Expressem w Niemczech. Czeska firma ma problem
fot. Olaf Kosinsky (CC BY-SA 3.0-de)
FlixMobility, który uruchamia pociągi pod marką FlixTrain w Niemczech, wypowiedział umowę na prowadzenie pociągów z niemiecką filią czeskiego przewoźnika LeoExpress. Zarząd czeskiej firmy stoi na stanowiku, że jest to nieuzasadnione i że Flixmobility jest mu winien znaczne pieniądze.

Współpraca między FlixMobility a LeoExpressem trwała trzy lata od momentu, gdy czeska spółka przejęła znajdującego się w ciężkiej sytuacji finansowej przewoźnika Locomore, który... powstał dzięki croudfoundingowi. LeoExpress odpowiadał za prowadzenie pociągów, które zaczęły jeździć pod marką Flixtrain między Berlinem a Stuttgartem. Jak twierdzi rzecznik Leo Express Emil Sedlařík, w 2019 roku niemiecka spółka córka wypracowała zysk.

Pociągi kursowały do marca 2020. Wtedy, z uwagi na epidemię koronawirusa i znikome zapełnienie składów, Flixmobility wstrzymał sprzedaż biletów, na te z pociągów, które uruchamiał Leo. Leo musiał przestać je uruchamiać. Nie kursują do dziś, choć marka Flixtrain istnieje dla niektórych innych relacji, gdzie obsługą zajmuje się inny franczyzobiorca.

– Leo Express był gotowy do wyjazdu z prawie 30 wagonami, z łącznie 50 pracownikami i leasingowanymi lokomotywami – dodał Sedlařík. Do niczego takiego nie doszło, ponieważ FlixMobility właśnie rozwiązało umowę z operatorem. – FlixTrain nie mógł lub nie chciał wypełniać swoich zobowiązań umownych, a tym samym innych zobowiązań wobec pracowników i podwykonawców związanych z linią Berlin-Stuttgart. To zaszkodziło nie tylko Leo Expressowi, ale także wielu innym podwykonawcom w Niemczech – wyjaśnił na łamach portalu zdopravy.cz

Kwestią dni jest wstrzymanie działalności niemieckiej spółki córki Leo. Syndyk masy upadłościowej ma zająć się roszczeniami Leo wobec Flixmobility. Flixmobility GMBH nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie. Rzecznik Leo Expressu mówi oględnie, że chodzi o miliony euro roszczeń wobec Flixa.

Leo Expressowi także na rodzimym rynku nie wiedzie się dobrze. Przewoźnik ograniczył połowę swoich kursów na Słowacje i wstrzymał część pociągów do Krakowa. Czechy mają obecnie poważną sytuację pandemiczną co wpływa na rachunek ekonomiczny przewoźnika, który w większości żyje ze sprzedaży biletów na połączenia komercyjne.

Wiadomo już, że nie uda się w 2020 roku wypuścić na trasę elektrycznych zespołów trakcyjnych Sirius, wyprodukowanych przez CRRC. Kwestią otwartą jest, czy obecnie ich wprowadzenie na tory jest w ogóle zasadne.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5