W pierwszy poniedziałek lutego rozpoczyna się III tura ferii zimowych, podczas której od szkolnych obowiązków będą mogli odpocząć uczniowie województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. PKP Intercity mają dla nich ciekawą ofertę przejazdów w różne regiony Polski.
Tradycyjnie co roku największym zainteresowaniem turystów cieszą się polskie góry. Tatry, Karkonosze, a może Beskidy? Niekwestionowaną stolicą zimowego wypoczynku jest Zakopane. Do stolicy Tatr można dojechać prawie z każdego regionu Polski. Z Krakowa podróż trwa
nieco ponad 2 godziny, a z Warszawy 4 godziny 35 minut.
Koleją na południe Polski
Osoby podróżujące na Podhale z Warszawy i Radomia dostaną się do Zakopanego pociągiem TLK Lubomirski, a opolan i wrocławian dowiezie tam również IC Halny, przejeżdżający po drodze przez Bielsko-Białą. Mieszkańcy Mazowsza dotrą także w Tatry m. in. pociągami IC Malinowski, EIC Tatry, EIC Morskie Oko czy TLK Małopolska.
Często wybieranym kierunkiem w czasie zimowej przerwy w nauce są też Karkonosze i Sudety. Pasażerowie z Opola i z Warszawy mogą w tym roku skorzystać z połączenia ze Szklarską Porębą pociągami IC Orzeszkowa, IC Karkonosze oraz weekendowym pociągiem IC Śnieżka. Te pociągi zatrzymują się także we Wrocławiu. Do Kotliny Kłodzkiej z Wrocławia dojedzie z kolei kursujący 4 razy dziennie
IC Baltic Express, który pasażerów zainteresowanych zwiedzaniem historycznych miast przewiezie dalej, aż do Pragi.
Wiele ciekawych połączeń PKP Intercity przygotowało dla podróżnych wybierających się w Beskidy. Z Opola oraz Wrocławia do Bielska-Białej będzie się można dostać pociągami IC Halny, IC Artus i IC Heweliusz, a pasażerów z Warszawy zabiorą tam m. in. IC Daszyński i IC Korfanty. Mieszkańcy stolicy mogą też odwiedzić Beskid Żywiecki, korzystając z pociągu IC Pilecki relacji Warszawa – Żywiec.
Ferie nad Bałtykiem
Dla osób, które od jazdy na nartach wolą długie spacery, dobrą alternatywą będzie wycieczka nad morze, na przykład do Trójmiasta. Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji wiele dogodnych codziennych połączeń, w tym obsługiwanych składem Pendolino. Podróżni z Łodzi dotrą do Gdyni, Gdańska lub Sopotu m.in. pociągami IC Lazur czy IC Słowiniec. Mieszkańcy Radomia nad Bałtyk dojadą bezpośrednimi pociągami TLK Ustronie (do Kołobrzegu przez Trójmiasto) oraz TLK Lubomirski (do Szczecina przez Trójmiasto i Pomorze Środkowe), natomiast pasażerowie z Płocka mogą skorzystać z połączenia TLK Flisak, które dowiezie ich do Gdyni Głównej.
Dla wrocławian i mieszkańców województwa dolnośląskiego przygotowano rozbudowaną siatkę połączeń do Trójmiasta, obejmującą 9 par pociągów dziennie, w tym m. in. IC Baltic Express, IC Lednica i IC Mieszko. Do Kołobrzegu pasażerowie ze stolicy województwa dojadą pociągami IC Bosman, IC Malczewski oraz TLK Kossak, do Ustki – IC Gwarek, IC Zefir, IC Szkuner oraz IC Przemyślanin. Do Świnoujścia i Międzyzdrojów kursują stamtąd IC Przemyślanin, IC Chełmoński, a w wybrane dni tygodnia także IC Wyczółkowski.
Ze Szczecina najkrótszą trasę na bałtyckie wybrzeże zapewnią m. in. pociągi IC Przemyślanin oraz IC Chełmoński, kursujące do Świnoujścia. Wczasowicze będą też mogli wygodnie podróżować w kierunku wschodnim do Olsztyna pociągami IC Gryf, IC Bryza i IC Żuławy, a do Gdańska dowiezie ich także IC Albatros. Opolanie, którzy planują ferie na Pomorzu Gdańskim skorzystają z nocnego połączenia do Gdyni realizowanego przez IC Rozewie.
Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity
Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z
oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą, wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób, a bilet zakupić najpóźniej na 7 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.
Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.
We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat, do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.
Podróżując z dziećmi, warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.
Informacja dla podróżnych
W czasie trwania zimowych ferii do dyspozycji pasażerów, na największych dworcach w Polsce, szczególnie w weekendy, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie
intercity.pl.
Dla pasażerów jest też ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity: +48 22 322 22 22, czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.