Gdańska spółka InnoBaltica nie wycofała się z deklaracji, że system płatności bezgotówkowej FALA zostanie uruchomiony na przystankach i stacjach kolejowych jeszcze tej jesieni.
System płatności za przejazd od początku roku działa w większości dużych i średnich miast na Pomorzu, w autobusach, tramwajach i trolejbusach. Od początku jednak zakup biletu za pomocą przyłożenia karty do urządzenia, miał działać również na kolei. Pomimo, że jesień już przyszła, nic takiego się nie dzieje.
– Uspokajam – system płatności kartowej ruszy także na kolei, zgodnie z deklaracjami, jeszcze tej jesieni. W ciągu kilkunastu dni ruszy sprzedaż biletów okresowych na pociągi w aplikacji i przez portal, a w ciągu miesiąca, dostępna będzie sprzedaż biletów relacyjnych na stacjach i przystankach – powiedział Radomir Matczak, prezes spółki Innobaltica. Oznacza to, że bilet będzie można zakodować na zwykłej karcie płatniczej poprzez wybór miejsca stacji lub przystanku w urządzeniach elektronicznych, które jak grzyby po deszczu wyrosły przy peronach i przejściach podziemnych większości stacji kolejowych na Pomorzu.
– Napisy, dotyczące tego, że urządzenia „ruszą jesienią” niedługo znikną. To będzie bardzo istotna zmiana, od tego momentu nawet małe miejscowości, gdzie znajdują się stacje i przystanki kolejowe z automatami systemu Fala, zostaną włączone do systemu poboru opłat jednolitego dla całego województwa – dodał Radomir Matczak.
Wciąż „aktywna” jest też deklaracja InnoBaltiki, że w marcu 2025 system zacznie działać na zasadach check-in i check – out. Oznacza to, że np. tak jak w Niderlandach, na Pomorzu wystarczy zbliżyć kartę płatniczą do czytnika na stacji gdzie wsiadamy i przyłożyć ją ponownie w miejscu opuszczania pociągu, a system automatycznie zliczy nam koszt przejazdu w najlepszej dostępnej ofercie.
Na drodze do integracji transportu na Pomorzu za pomocą Fali stoi jednak różny system ulg na kolei, w transporcie miejskim i w autobusach regionalnych (docelowo w niej też będzie działać Fala. Nad ich ujednoliceniem pracuje obecnie ministerstwo infrastruktury.
O problemach z Falą i perspektywach jej rozwoju
piszemy tutaj.