Pomimo trwającego ostrzału miast ze strony wojsk rosyjskich, Koleje Ukraińskie dalej prowadzą ewakuację, w tym z Kijowa i Charkowa. Najeźdźca zniszczył bazę paliwową pod Kijowem, ale UZ udało się wyprowadzić pociąg z paliwem z pożaru.
Wczoraj ostrzał rakietowy zapalił bazę paliw w Wasilkowie pod Kijowem. Doszło do ogromnego pożaru. Koleje Ukraińskie poinformowały, że z terenu bazy udało się wyprowadzić 23 wagony pełne paliwa. Podkreślają odwagę i stalowe nerwy kolejarzy przy ratowaniu niezbędnego dla obrony kraju paliwa. W kraju zginęło wczoraj czterech kolejarzy.
Jak informowaliśmy wczoraj,
zniszczono wszystkie węzły kolejowe na granicy z Rosją oraz zerwano wszelką współpracę z Kolejami Rosyjskimi, która wozi wojsko najeźdźcy. Ukraiński dyspozytor powtórzył rosyjskim kolejarzom słynne słowa z Wyspy Żmij:
Ukrzaliznycia podkreśliła w komunikacie, że jest to teraz oficjalne stanowisko całej firmy względem RŻD.
Gazeta Novoye Vremya podała w sobotę, że armia Ukrainy zniszczyła rosyjski pociąg przewożący czołgi i 56 cystern z paliwem dla wojsk rosyjskich.
Trwa ewakuacja Kijowa
Oleksandr Pertsovskyi, szef pasażerskiej części Kolei Ukraińskich poinformował w niedzielę (27 lutego) rano, że poprzedniej doby ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Niestety, ostrzał dosięgnął także jeden z pociągów pasażerskich, uszkodzona została infrastruktura. Na pewien czas na głównej stacji stolicy wprowadzono zaciemnienie w obawie przed nalotami.
W związku z wprowadzeniem godziny policyjnej do poniedziałku do 8 rano, pasażerowie wjeżdżający do Kijowa nie mogą opuszczać terenu dworca, a do pociągów mogą wsiadać tylko osoby już przebywające na stacji Kijów Pasażyrskij. Pociągi są bezpłatne, wsiadanie odbywa się według kolejek na dworcu z pierwszeństwem dla kobiet, dzieci i osób starszych. Spośród obcokrajowców w pierwszej kolejności UZ starają się pomóc obywatelom krajów, które w największym stopniu wsparły ukraińską obronę.
Kijów oczekuje pomocy humanitarnej, w tym żywności. Jest możliwość podstawienia pociągu Kolei Ukraińskich do Przemyśla, potrzebne są jednak hurtowe ilości żywności do ich zapełnienia. Osoby, które mogą pomóc, w szczególności sklepy i hurtownie, prosimy o kontakt z Michałem Plazą.
Przejścia do Polski przeciążone
Jak dodał, ewakuacja prowadzona jest również ze znajdującego się w trudnym, położeniu Charkowa. Składy są przepełnione, ale najważniejsze jest ratowania życia kobiet i dzieci. UZ rozpoczynają tworzenie centrów wolontariatu w różnych miejscowościach obwodu lwowskiego i zakarpackiego.
Zdaniem Petrosovskyia,
przejścia graniczne do Polski są przeciążone; apeluje on o kierowanie się w stronę Słowacji. Polska działa z Ukrainą w kierunku udrożnienia przejść -
zaoferowano pomoc polskich pograniczników po Ukraińskiej stronie.