Partnerzy serwisu:
Innowacje

Elf na olej roślinny i manewrówka - nowości w strategii Pesa 2026+

Dalej Wstecz
Partner działu

Partner działu:

Data publikacji:
04-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Podczas targów Innotrans poznaliśmy zaktualizowaną strategię Pesy. Producent mocno stawia na ekologię, oferując m. in. pojazdy z platformy Regio160 przystosowane do korzystania z paliwa roślinnego (HVO) z perspektywą przejścia na wodór. Zmienia się też koncepcja lokomotywy wodorowej - producent zamiast modernizacji SM42 będzie budował nowe pojazdy. 

Przed rokiem zaprezentowano nową strategię strategię Pesy 2025+. Teraz producent zaktualizował pewne założenia, przedłużając jednocześnie horyzont realizacji projektów do 2026 roku. Jak już pisaliśmy, jednym z najciekawszych projektów jest nowa platforma rozwojowa lokomotyw Gama 2. Nie jest to bynajmniej jedyna zmiana.

Elf na olej roślinny lub wodór

W ramach inicjatywy Zielona Pesa, bydgoska firma realizuje założenia proekologiczne takie jak wykorzystanie materiałów z recyklingu czy zmniejszenie śladu węglowego swojej produkcji. Nacisk na zatrzymanie zmian klimatu położony został również w portfolio producenta. Pojawił się w nim pojazd Regio160 w nowej wersji - do wcześniej zapowiadanych pojazdów elektrycznych, spalinowych, bateryjnych i spalinowo-elektrycznych dochodzi wersja zasilana uwodornionym olejem roślinnym (HVO), spełniająca normę emisji spalin Stage V. Takie rozwiązania testowane są już we Francji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Ta oferta będzie spełniać doktrynę “hydrogen ready” producenta, co oznacza że w dogodnym dla klienta momencie, w ramach cykli przeglądowych, będzie można zrezygnować z silnika spalinowego na rzecz ogniw wodorowych. - Jesteśmy przygotowani do oferowania produktów z platformy Regio160 w Polsce i za granicą - deklaruje Jacek Konop, wiceprezes Pesy ds. technicznych. Producent prowadzi m. in. rozmowy z jednym z prywatnych przewoźników.

Lokomotywa wodorowa - już nie modernizacja

W pierwszym etapie uruchamiania technologii wodorowej, Pesa testuje właśnie lokomotywę manewrową zasilaną z ogniw wodorowych, która ma pracować przede wszystkim na bocznicach. Prototypowy model został zbudowany na bazie lokomotywy SM42. Pesa otwiera już jednak projekt, w którym zastosuje stosować nową, a nie zmodernizowaną konstrukcję.

- Dzięki doświadczeniom z budowy prototypu poprawimy ergonomię pracy maszynisty - tłumaczy Jacek Konop. Zmieni się również wygląd lokomotywy oraz zastosowane komponenty. - Jesteśmy po rozmowach z partnerami technologicznymi i można powiedzieć, że urządzenia zastosowane w naszej lokomotywie będą przedstawiać najnowsze osiągnięcia technologii wodorowej - podsumowuje wiceprezes Pesy.
Partner działu

Partner działu:

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zgierz znacznie obniża częstotliwość tramwaju do Łodzi

Zintegrowany transport

Pasażerowie ponownie ocenili kolej

Pasażer

Pasażerowie ponownie ocenili kolej

Urząd Transportu Kolejowego 03 stycznia 2025

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zgierz znacznie obniża częstotliwość tramwaju do Łodzi

Zintegrowany transport

Pasażerowie ponownie ocenili kolej

Pasażer

Pasażerowie ponownie ocenili kolej

Urząd Transportu Kolejowego 03 stycznia 2025

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5