Już tylko kilka dni dzieli nas od kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO. W Gdańsku nie mogło zabraknąć warszawskiego Medcomu, który od lat jest stałym wystawcą targów. Co tym razem zaprezentuje na swoim stoisku nasz krajowy producent?
Medcom posiada w swoim portfolio całą gamę urządzeń do wszystkich rodzajów pojazdów szynowych, w tym coraz więcej produktów w technologii węglika krzemu oraz rozwiązania do pojazdów wodorowych. Z jego doświadczeń w zakresie budowy energooszczędnych układów zasilających pojazdy i napędzających silniki trakcyjne korzystają zarówno polscy producenci pojazdów (m.in. Newag i Pesa), jak i zagraniczni - Siemens Mobility US, CAF, Hyundai Rotem czy Talgo.
Dzisiaj poznaliśmy pełną listę produktów Medcomu, które będzie można zobaczyć na TRAKO. W tym roku warszawski producent zaprezentuje w Gdańsku przede wszystkim produkty do lokomotyw, wagonów pasażerskich, a także elektrycznych zespołów trakcyjnych i tramwajów – zarówno nowości, jak i rozwiązania, które zostały wdrożone do seryjnej produkcji. Są to m.in:
- Zasilacz buforowy do lokomotyw i wagonów pasażerskich w technologii SiC. Nieduże i lekkie urządzenie, chłodzone poprzez naturalną konwekcję powietrza, które może niezawodnie pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur.
- Nowoczesny system napędowy i zasilania do elektrycznych zespołów trakcyjnych. Składający się z falowników trakcyjnych i przetwornicy statycznej układ gwarantuje nie tylko wysoką sprawność i niskie zużycie energii, ale także bardzo wydajne hamowanie rekuperacyjne. A przy tym jest bardzo łatwy w serwisowaniu i niedrogi w eksploatacji.
- Najnowszy system napędowy i zasilania do tramwajów w pełnej technologii SiC. Kolejny zintegrowany zestaw w ofercie producenta, złożony z falowników trakcyjnych, przetwornicy statycznej oraz układu odzysku energii. Zastosowana w nim technologia węglika krzemu pozwoliła osiągnąć ekstremalnie wysoką sprawność urządzenia przy bardzo niskim zużyciu energii oraz obniżonym poziomie hałasu.
Aż sześć ekspozycyjnych pojazdów z rozwiązaniami od Medcomu
Urządzenia producenta z warszawy będzie można zobaczyć również na ekspozycji taboru i maszyn kolejowych TRAKO. W tym roku, w zupełnie nowej przestrzeni torów wystawienniczych, zaprezentowanych zostanie aż 6 pojazdów szynowych wyposażonych w energoelektronikę od Medcomu.
- Elektryczna lokomotywa wielosystemowa E6MST Dragon 2 firmy Newag z zestawem dwóch przetwornic w technologii SiC, o sprawności energetycznej sięgającej 96%, wysokiej stabilności napięcia oraz wszechstronnym zastosowaniu. Urządzenia te zostały przystosowane do różnych źródeł zasilania, w tym z silnika spalinowego, jak i generatora. Ponadto zredukowano ich masę oraz rozmiar, dzięki czemu w pojazdach znajduje się więcej wolnej przestrzeni na pozostałe wyposażenie. W lokomotywie znalazły się również inne rozwiązania od Medcomu – zasilacz buforowy oraz sterownik przeciwpoślizgu.
- Hybrydowy zespół trakcyjny 36WEh firmy Newag. Medcom wyposażył ten pojazd w układ napędowy, który nie tylko oszczędza energię podczas jazdy, ale także odzyskuje ją w trakcie hamowania, a także w sterownik przeciwpoślizgu, system sterowania TCMS, rozdzielnie NN, zasilacz buforowy i prostownik.
- Nowa platforma pojazdów szynowych PLUS od FPS, wyposażona przez warszawskiego producenta m.in. w falowniki trakcyjne i przetwornice statyczne, sterownik przeciwpoślizgu oraz zasilacz buforowy o wysokiej odporności na zakłócenia sieciowe i znacznie zmniejszonej wadze, który dostosowany został do współpracy z nowoczesnymi systemami zdalnego monitoringu i sterowania.
- Zmodernizowany zespół trakcyjny ED74 firmy PKP Intercity z asynchronicznym napędem Medcomu, zapewniającym wysoki komfort jazdy, dynamikę rozruchu i hamowania oraz niższe koszty eksploatacji. W pojeździe zastosowano także kilka innych produktów Medcomu - system sterowania TCMS, rozdzielnię wysokiego napięcia, układ chłodzenia i zasilacz buforowy.
- Wystawiany przez PKP IC Wagon pasażerski „Combo” typu 111A-30, z przetwornicą od Medcom.