Ponad półtora roku trwał remont dworca PKP w Piotrkowie Trybunalskim. Efekty tych prac podróżni mogą oglądać już od dzisiaj. Uroczysta inauguracja opóźniła się o kilka tygodni.
Zabytkowa budowla pochodząca z XIX wieku odzyskała dawno utracony blask. Odnowiona została zarówno zewnętrzna elewacja, jak i wnętrze budynku. Zagospodarowano także teren wokół dworca. Inwestycja pozwoliła na podkreślenie zabytkowego wyglądu dziewiętnastowiecznej budowli. Jednocześnie budynek stał się bardziej nowoczesny i funkcjonalny.
- Dworzec w Piotrkowie Trybunalskim jest jedną ze szczególnych inwestycji. Jest to doskonały przykład tego, jak historię połączyć z nowoczesnością. Udało się uchwycić historyczny charakter i jednocześnie wyposażyć dworzec w nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania, które mają ułatwiać i umilać życie naszym podróżnym – mówiła podczas otwarcia Paulina Jankowska z PKP SA.
Na zewnątrz wyremontowano dach oraz odnowiono elewację. Wnętrze zaś zyskało całkowicie nowy wygląd. W budynku przebudowano kasy biletowe, a także poczekalnie i toalety, pojawił się nowoczesny system informacji dla podróżnych.
- Wyremontowany dworzec znakomicie wpisuje się w projekty realizowane przez miasto, w tym głównie w projekt Trakt Wielu Kultur. „Trakt” właśnie zaczyna się tutaj „trakt”, przy dawnej linii kolei warszawsko-wiedeńskiej – nie krył zadowolenia z wykonanej inwestycji Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak.
– Słowa uznania i podziękowania dla PKP, że wspólnie możemy odmieniać nasze miasto. To jeden z elementów, który stanowi wizytówkę miasta. Dworzec jest miejscem, w którym podróżni po raz pierwszy stykają się z miastem – dziękował prezydent.
Całkowitą nowością jest specjalny pokój, który będzie przeznaczony dla matek z dziećmi. Toalety znajdujące się do tej pory na zewnątrz zostały przeniesione do środka budynku. Bardzo efektownie prezentuje się teren wokół dworca. Została posadzona ozdobna zieleń, ustawiono także nowe ławki. Wokół dworca znalazł się również plac zabaw dla dzieci oraz ozdobna fontanna.
Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz mających problemy z poruszaniem się. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych w całym budynku dworca zainstalowany został monitoring.
Odnowiona budowla nie będzie pełniła już tylko funkcji podróżnych. Ma stać się także elementem infrastruktury konsumenckiej oraz gastronomicznej. - Zależy nam, aby dworce kolejowe, które oddajemy do użytku po remontach nie były wyłącznie miejscami, w których czeka się na pociąg. Są to miejsca gdzie można mile spędzić czas - zaznaczyła Paulina Jankowska.
Kilka pomieszczeń zostało tak zagospodarowanych, aby mogły być wynajęte. W najbliższym czasie na terenie dworca zagości m.in. restauracja, salonik prasowy, a także szkoła nauki jazdy.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 17 mln 600 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone na remont pochodziły z budżetu państwa oraz środków własnych PKP.