Czerwone „żyletki” i olbrzymi zegar – to nowe oblicze chodzieskiego dworca. A w środku nowa strefa obsługi pasażerów z poczekalnią, kasą i toaletami oraz blisko 900 m. kw. wyremontowanej powierzchni, która w części ma szansę stać się siedzibą miejskich instytucji.
Chodzieski dworzec jest ósmym w Wielkopolsce i 46 w kraju obiektem zmodernizowanym w ramach projektu „Twoja kolej”. Roboty budowlane objęły elementy zewnętrzne budynku oraz wnętrze dworca. Wymieniona i wzmocniona została konstrukcja i pokrycie dachu. Budynek został ocieplony a elewacja otrzymała nowy tynk. Przed wejściem do budynku powstała dodatkowa ściana, na której zamontowany został duży zegar. Piętro budynku przesłoniła czerwona ażurowa balustrada. Wnętrze budynku przeszło kapitalny remont. Wymienione zostały wszystkie sieci wewnętrzne, założony moni-toring, a budynek uzyskał podłączenie do miejskiego cieplika. Dworzec ma nową stolarkę okienną, drzwiową, świeże tynki wewnętrzne i nowe podłogi.
Chodzieski dworzec przystosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach skorzystają z pochylni prowadzącej do wejścia, a na piętro wjadą windą ze specjalnie obniżonym panelem sterowania. Przy windzie, na poziomie parteru umiejscowiona została toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na podłogach ciągów komunikacyjnych zamontowane zostały prowadnice, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.
Zmodernizowany dworzec zostanie zagospodarowany w dwojaki sposób. Część pomieszczeń pełnić będzie funkcje związane z odprawą pasażerów. Strefa obsługi podróżnych obejmuje poczekalnię, kasy biletowe oraz toalety. Pozostała powierzchnia przeznaczona zostanie pod wynajem. Na parterze będą to pomieszczenia o łącznej powierzchni 343 m.kw. przeznaczone na działalność handlowo-usługową. PKP SA prowadzi już rozmowy z trzema kontrahentami, którzy wyrazili zainteresowanie wynajmem pomieszczeń. Piętro budynku to 556 m.kw. powierzchni w stanie deweloperskim. Trwają rozmowy z chodzieskim magistratem w sprawie ich wynajmu na siedzibę miejskich instytucji.
Projekt przebudowy przygotowała pracownia Rail Projekt. Roboty budowlane wykonała firma Thermbau Polska z Piły. Prace rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. Pierwsi pasażerowie weszli na wyremontowany dworzec 12 kwietnia 2013. Inwestycja, która pochłonęła 3,1 mln zł, sfinan-sowana została z budżetu państwa oraz środków PKP SA.
Dworzec w Chodzieży położony jest przy linii kolejowej Poznań – Piła. Pierwotny budynek dworcowy z XIX w., przebudowany został w latach siedemdziesiątych XX w. Od momentu oddania do użytku w 1975 r., dworzec nie przechodził gruntownego remontu. W 2013 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii chodzieskiej stacji. Po rocznej modernizacji budynek zyskał nowe oblicze – dzięki monumentalnemu zegarowi oraz czerwonym „żyletkom” pełniącym rolę swoistej attyki chodzieski dworzec stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.